רפובליקת בנענע

אבא גיל: חומוס אורגני
יהודה הלוי 55 (פינת יבנה) תל-אביב
שעות פתיחה: 9:00-17:00
טלפון: 03-5663320

מאת:טל ושוקי גלילי15:32 16-12-2006
בימים אלה ממש מלאה שנה לחומוס אבא גיל התל-אביבי. כבר הרבה זמן רצינו להגיע לשם, אבל אתם יודעים איך זה - המתחיל במצווה אומרים לו גמור, ואחרי שעוברים חצי מהדרך לאבו חסן קשה מאד לעצור ולחפש חנייה ביהודה הלוי. חוצמזה, שאיזה מין רעיון מוזר זה - חומוס אורגני… בכל אופן, יומולדת זה יומולדת. התקשרנו לבדוק עד מתי פתוח (באתר כתוב עד שלוש, אבל בטלפון אמרו עד חמש), ויצאנו לדרך.לטבעונים ורוחנים מקום כזה הוא גן-עדן עלי אדמות. אותנו, הרעיון להכניס את כל הבריאות של הטבע לצלחת החומוס שלנו סיקרן אבל קצת הלחיץ - האם חומוס יכול להיות רוחני וטעים בו זמנית? האם הפיתות יהיו מקמח מלא (ברוב המקרים, מתכון בטוח לשברון לב)? האם נקבל חומוס מתובל כראוי, או דייסה כהה ותפלה?

בתור אוהב טחינה, אני נמנע בדרך-כלל מאכילת טחינה אורגנית. נכון שהיא בריאה יותר, עשירה בסיבים תזונתיים וכל מיני דברים טובים אחרים - באמת שאני לא מזלזל. רק מה לעשות שבשכם לא מכינים בינתיים טחינה אורגנית, וזו של היהודים בדרך-כלל הרבה פחות טעימה (אם כי אני מודה שלא טעמתי את כולן. בכלל, טחינה טובה עושים לא רק בשכם - אני מחבב מאד את טחינה ירושלים, את טחינה זהב ואחרות. אבל זה לא קשור לנושא).

בכל אופן ולמרות הכל, הגענו בחדווה ונחתנו בשלום. מקום שקט, נעים, אי של שלווה יחסית באזור סואן. הזמנו חומוס אחד ועסקית אחת (כוללת חומוס, סלט ירקות אורגני טעים מאד וכוס מיץ טבעי ואורגני) ושתי כוסות מיץ גזר אורגני. החומוס - חום בהיר, חמים ומתובל בעדינות - נחת לצד ערימת פיתות מקמח מלא ואורגני. אכלנו.
מה אגיד לכם - זה לא אבו חסן. למעשה, החומוס הזה לא דומה לאף חומוס אחר שאתם מכירים. אבל היה טעים. באמת טעים. ירד מצויין ונגמר מהר, והכי חשוב - השאיר אותנו קלים ונינוחים, כמו שחומוס טוב צריך. אולי בלי קשר לעובדה שהחומוס וכל מה שהקיף אותו היו עשויים על טהרת החומרים האורגניים. שהבישול נעשה בסירי יציקה, ללא סודה לשתייה, ושלא הוסיפו לו אפילו גרגר אחד של מלח לימון או ציקלומט. אבל בסיכומו של עניין, אני מחזיק לגמרי מהחומוס הזה. המרקם, אגב, מזכיר קצת משוואשה.

ויש גם מאש וקינואה
המוח, ”אבא גיל“ (גיל מעוז), הוא חובב אוכל אורגני ורפואה טיבטית שפתח את החומוסיה עם קצת תחושה של שליחות. המקום הפך מוקד משיכה לחובבי בריאות, שיכולים לא רק לאכול בו את החומוס הכי בריא (כנראה) בעולם, אלא גם לקחת הביתה, ולקנות מוצרים אורגניים ארוזים כמו חומוס אורגני (גרגרים) טחינה אורגנית (של ”אדמה“), שומשום, אורז מלא, קינואה ומאש (אורגניים, כן?).

על הקיר מודעה שמציעה להשתתף בסדנא להכנת פיתות. אם אלו אותן פיתות שאכלנו במקום, אז יש בשביל מה - אחלה פיתות. תפס אותנו לא מוכנים אבא - לטעם, לצבע, לקצב. אולי אפילו נחזור.
קישורים נוספים: