רפובליקת בנענע

ג'ראלד דארל
יחס מיוחד לבעלי-חיים, אך לא במובן של זכויות בעלי-חיים
מאת:הארכיב, אמנוןימוס וטלולה בנקהד14:27 11-9-2006
ג`ראלד דארל (7 בינואר 1925 - 30 בינואר 1995) סופר וזואולוג אנגלי.

נולד בהודו, כאח הצעיר ביותר ל-2 אחים ואחות. האח הבכור לורנס דארל היה סופר מפורסם בעצמו. לאחר מות אביו ב1928 עברה המשפחה בחזרה לאנגליה. ב-1934 עברה המשפחה לקורפו, אי ביוון, ושהתה שם עד 1939, ערב מלחמת העולם השנייה. השהות בקורפו היתה בעלת השפעה גדולה על דארל וכמה מספריו הראשונים מתארים את התקופה הזו של ילדותו ואת הטיפוסים השונים שליוו את ילדותו- כולם משעשעים ומוזרים.

ב-1947 יצא למסע החקר הזואולוגי הראשון שלו, שלווה בעשרות מסעות אחרים בשנים הבאות. במהלך הזמן הזה התפרסם בזכות עבודתו לשימור חיות הפרא.

ב-6 ביולי 1963 יסד באי ג`רזי את "קרן ג'רסי לשמירת חיי הבר"(שלאחר מותו הפכה "לקרן דארל לשמירת חיי הבר") שמטרתה ליצוור בגן החיות מושבות התרבות למינים נכחדים. הקרן עודנה פועלת במרץ לשימורם של סוגים רבים של חיות (למורים קופים וגורילות ומינים רבים וטובים של יונקים וציפורים)

ב-1982 הוענק לו "אות האימפריה הבריטית".

בין ספריו המפורסמים:
משפחתי וחיות אחרות
חיות ציפורים וקרובים
עטלפים זהובים ויונים ורודות
קרובתי רוזי
ציפור הלעג
הפיקניק ומהומות אחרות
גונבי החמוריםדארל הרבה לכתוב על בני אדם ונהנה מהתנהגותם ומהמוזרויות שלהם (כמו הסיפור שלו על מה שאנציקלופדיה למין מסוגלת לעולל בבית מלון כפרי שקט)

לג`ראלד דארל יש יחס מיוחד לבעלי-חיים, אך לא במובן של זכויות בעלי-חיים, כפי שרובנו כאן מבינים.
לכאורה הוא אוהב בעלי-חיים, אבל אהבה זו גורמת לו לפגוע ברבים מהם. הוא יוצא למסעות בעולם כדי ללכוד בעלי-חיים ולהביאם לבתי כלא (גני חיות). חלק גדול מהחיות שנלכדו לא שורד את הדרך והוא מצר על כך, אבל זה לא גורם לו לפקפק במשימה.

דאגתו הכנה לבעלי-חיים מתבטאת לפעמים דווקא בפעילות שבאה להשיבם לחיי הניצול. הספר "גונבי החמורים" מתאר משימה בה מחזירים את החמורים "הביתה", כלומר לחיי עבדות ככלי רכב. הספר "קרובתי רוזי" מתאר מסע מרגש שבו מביאים פילה למקום שאמור להיות טוב עבורה - הקרקס.
ספר אחר שלו, "חובב הטבע" אינו ממש ספר קריאה אלא מדריך ל"חובב הטבע" והוא כולל הוראות איך לתפוש בעלי חיים, ולאו דווקא בחיים.
אך ספרו "ציפור הלעג", הוא בעל מסר אקולוגי ניכר
למרות כל זאת, ניכרת בספריו הרבה כוונה טובה ופשוט תענוג לקרוא אותם.

קישורים נוספים: