רפובליקת בנענע

עצות לתלמידי הפנימיה
השלמת חוסרים לצמחונים ולטבעונים בפנימיה
מאת:שירה בלטר ואמנוןימוס0:56 29-8-2006
לבוקר-
את יכולה לקנות קוואקר אורגני בחנות טבע. (לא זה המעובד - זה שבמשקל, או לחילופין ארוז מתוצרת "הרדוף" (מומלץ) או "אדמה")
זה לא עולה הרבה, זה מהיר וקל להכנה, זה נשמר לאורך זמן ללא קירור וזה בדיוק מה שצריך בשביל ארוחת בוקר.
חפיפניקים כמוני יכולים לאכול את זה בעירוי קל של מים רותחים ומעט מלח ים, אבל אפשר גם לבחוש מעל כירה חדרית כמה דקות ולהוסיף קינמון/ קקאו/ סוכר/ כיד הדמיון הטובה, אך כאמור - אם בבריאות עסקינן, ממש מספיקים מים רותחים וטיפה מלח.
(ותיזכרו ששיבולת שועל היא דגן כמו אורז וכמו אחרים. מתי בפעם האחרונה אכלתם אורז בטעם של תפוח וקינמון עם גירור קל של שקדים מעל? מפגשי פורום לא נחשבים!)

אם מערים כמות נדיבה של מים חמים, זה יותר משביע אבל אפשר להוסיף ירקות חיים כדי להעשיר את הארוחה וכדי לתת פריקת עצבים לשיניים וללוע.


צהריים!
אם אכן יתגלה שאת לומדת בפנימייה בה למדתי (אין הרבה פנימיות בארץ עם סטטיסטיקת טבעונים כמו שהייתה שם) אז תמיד-תמיד הייתה לפחות מנת טופו ראוייה לשמה, אם לא שתיים לטובת השליש-צמחונים שחיו בפנימייה, אך אם לא-
בחדר, או בבית, לפני שחוזרים לפנימייה, את יכולה לקלות לך טופו ולאכסן במקרר (אם יש לכם מקרר לשימוש תלמידים) ולהוסיף לירקות המבושלים שבד"כ נוכחים בארוחות מוסדיות. החום של הירקות ידאג לחמם את הטופו.

עשי רשימת מלאי של מה שחסר בארוחות וע"פ זה התאימי מצרכים מיובאים מהבית-
אם את לא משיגה קטניות רואיות לשמן בצהריים - אכסני לעצמך סויה/ טופו/ קטניות, בשביל החלבונים.
גם אגוזים, שקדים וזרעים אחרים הם אמצעי עזר יעיל למדי. (שוב - נוחים לאיחסון ארוך טווח ואוכלים אותם כמו שהם)

כיוון שאין לי מידע מה בדיוק חסר לך מבחינה תזונתית, קשה לתת טיפ פרקטי מרחוק אבל מקווה שמה שכתבתי עזר.

בהצלחה.


אמנון:
נראה שהמחסור העיקרי בתפריט הוא דגנים מלאים. אפשר לקנות בחנויות טבע קוסקוס מלא. שופכים מים רותחים או מרק חם, ממתינים כמה דקות ואוכלים עם הירקות שמגישים לכם. אפשר גם לקנות מיני קרקרים מקמח מלא. אן יש לך גישה למטבח, אפשר גם להצטייד כמעט בכל דגן מלא - אורז מלא, כוסמת, גריסי פנינה, קינואה. אפשר גם להוסיף קוואקר למרק ולהמתין מעט שיתרכך.
אפשר גם להצטייד בזרעים להנבטה, להנביט לבד נבטים בכלי קטן ולהעשיר את הסלטים.
וכמובן מיני אגוזים, פיצוחים ופירות יבשים.


לפני כשנה אירחנו כאן ברפובליקה את מר אלון מלכיאור, מנהל פנימיית שדה בוקר. את האירוח יזמנו בעקבות סירוב לקבל תלמידה טבעונית בטענה שהפנימייה אינה מסוגלת לספק לה מזון. בעקבות האירוח הנושא נפתר והתלמידה התקבלה לפנימייה.
באירוח עלו הצעות שונות לפתרונות עבור טבעונים, חלקן גם לגבי טבעונים המקפידים יותר על הצד הבריאותי. כדאי לקרוא, להתרשם מהרעיונות שעלו וגם מכך שאפשר גם לשנות דברים.
שמירה על עקרונות מוסריים ושמירה על הבריאות הם זכויות אדם בסיסיות ובוודאי שלא ראוי שמוסד חינוכי ימנע אותן מתלמידיו. ראוי היה שמוסד חינוכי יקדם תזונה בריאה בקרב כלל תלמידיו. יכול להיות שנסיון לספק תפריט טבעוני בריא לכלל התלמידים היה נתקל בהתנגדות גדולה ולכן הדבר לא נעשה, אבל לכן יש לראות בתפריט הקיים ככורח ולא כדבר הרצוי. ודאי שאין לכפות את הצפריט הלא בריא גם על מי שכן מוכן ורוצה לאכול תפריט בריא.
נסי להביא בפני האחראים, באופן רציני ומנומק את בקשתך, כולל הצעות לפתרון שיראו על נכונותך לעזור בפתרון (ראי רעיונות באירוח) והביאי דוגמאות ממקומות אחרים - שדה בוקר והפנימייה לאומנויות ולמדעים.
חשוב שתראי אחריות, שיבינו שלא מדובר ב"שגעון חולף" אלא בבחורה שמודעת לבריאותה, לומדת את הנושא ופועלת מתוך ידע.קישורים נוספים: