רפובליקת בנענע

לילדים יש זכות לצמחונות
האם להורים מותר לכפות על ילדיהם לאכול בשר?
מאת:עו``ד יוסי וולפסון16:6 26-8-2006
בתי המשפט פסקו לא פעם שלילדים קיימות זכויות. גם ילד הוא אישיות משפטית, בעלת אוטונומיה אישית. אחת הזכויות המובהקות שמוקנות לכל אדם, גם לקטין, היא הזכות לחופש המצפון.
נכון, הורים אחראים בעיקרון על הגנת טובתו של הקטין, אבל טובתו של הקטין כוללת את הגנת זכותו לחופש מצפון.

מקרה שבו קטין בוחר אורח חיים שבאופן מובהק וברור יפגע בו, עשוי לעורר התנגשות בין חופש המצפון והחירות האישית שלו לבין טובתו. במצב כזה, ייתכן שבית-המשפט יסכים לצעד פטרנליסטי של ההורים של כפיית אורח חיים אחר על הילד.
אבל כשמדובר בצמחונות, אין פגיעה בילד, וברור שאיסור הצמחונות לא רק פוגע בחופש המצפון של הילד, ובחירות האישית שלו אלא הוא גם לא חלק מהמנדט של ההורים להגן על טובתו של הילד.
אם הורים אוסרים על ילד להיות צמחוני, הם פועלים בניגוד מוחלט לחובה שלהם כהורים לשקוד על טובתו של הילד.
מבחינה משפטית מדובר, אם כן, בצעד פסול, וייתכן שזו יכולה להיות אפילו עילה לתביעה נזיקית נגד ההורים (שהילד יכול להגיש משיגדל).
תלוי בהקשר, אבל מעשים מסוימים שהורים עשויים לעשות במסגרת מאבק כזה עשויים להיות גם בגדר מעשים פליליים של התעללות בחסר ישע.

בקיצור: החוק איתך.
כמובן, הדרך לפתור את המשבר הזה לא עוברת בבתי המשפט אלא דרך דיבור. יש חוברת של קופת חולים הכללית על צמחונות אצל בני נוער ויש חומר (גם באתר של אנונימוס) על איך להתנהל מול הורים שלא מתלהבים מהרעיון של ילדה צמחונית. אני חושב שאת החוברת של קופת חולים גם אפשר להשיג דרך אנונימוס. יש גם הרבה ספרות נוספת.


קישורים נוספים: