רפובליקת בנענע

כל היצורים גדולים כקטנים
סקירת ספריו של ג'יימס הריוט
מאת:פרה פראית והאלת`0:18 23-8-2006
ג`יימס הריוט הוא שמו הספרותי של אלף וויט, שהיה במשך עשרות שנים וטרינר באיזור העיר דרבי ביורקשייר אנגליה. לאחר שפרש לגימלאות החל לכתוב ספרים שקיבצו את זכרונותיו מן התקופה.
הספרים הם כמובן על חיות, והם גם מצחיקים גם עצובים, גם מוזרים וגם...גם וגם.
אבל בנוסף לחיות יש המון סיפורים על אנשים, על אנשים וחיות, ועל חיות ואנשים, באופן מאוד אנושי, מענין, נוגע ללב ומנציח גם תקופה וגם איזור שעבר ברובו מן העולם.


הספר הראשון היה הספר "כל היצורים גדולים כקטנים", ולאחריו באו עוד, וספר המיוחד רק לסיפורי חתולים, כמובן...
מבחינה גילאית הייתי משייכת את הספר כמתאים כמעט לכל גיל - אולי הוא נועד למבוגרים אבל הוא בהחלט מתאים גם לגילים נמוכים יותר (אני קיבלתי אותו לבת מצווה ומאז קראתי וחזרתי ושיננתי).

הריוט הוא סופר בעל טביעת עין והוא כותב ברגישות ועדינות גם על אנשים רעים ואפילו על סוס מגעיל שהכה בו. הספרים שלו מלאים בתיאורים יפים של טיפוסים שונים (מכמה מינים ביולוגיים), וגם תיאורי אווירה, נוף ותקופה.

ועכשיו לנקודת המבט הזבע"חית על הספרים:
הריוט אוהב אהבה אמיתית חיות ואדם, ומכיר בחיות כבסובייקטים בעלי אישיות נפרדת. הוא מתאר את גחמותיה של פרה באותה רגישות שהוא מספר על החתול שאהב לצאת לפגישות במועדון הכפר (סיפור משגע!). הוא רואה בכל בעלי החיים יצורים הזכאים ליחס טוב ואנושי ומעלה על נס את בעל החווה התעשייתית, שעדיין מחזיק את שני הסוסים הזקנים שלו ב"פנסיה" גם לאחר שהם כבר לא יכולים לעבוד ומספק להם את מיטב האוכל והטיפול הרפואי, שלא לדבר על יחס.

אבל כל זאת במסגרת קבלת המבנה החברתי-חקלאי ללא עירעור.
ברור לו שהסוסים אמורים לעבוד קשה, שהפרה נועדה להיות מעוברת ונחלבת, שהכבשים עוברות גז ושהחזירים נשחטים (במקום מסוים הוא מתאר תיאור מגחיך את אחד החקלאים הזעירים שביום שחיטת החזיר שלו הוא היה יושב ובוכה על החזיר: "כמו נוצרי הוא היה, כמו נוצרי").

אומנם צריך לזכור שבשנים שלפני מלחמת העולם הראשונה תיעוש החקלאות היה רק בתחילתו, ובוודאי שביורקשייר הכפרית. רוב החוות בהן הוא מבקר הן חוות של חקלאים זעירים שנאחזים בקרקע בציפורנייהם, ולהם חיות בודדות המגודלות בתנאים טובים מהמוכר לנו כיום. והוא אכן מפרט על השינוי הגדול שעבר תחום הוטרינריה בשנים שעברו מאז סיים את לימודיו - מהעלמות סוס העבודה שהוחלף בטרקטור, דרך כניסת הפניצילין וכלה בטיפול בחיות מחמד, שעד אז כמעט שלא היה קיים.

הריוט אוהב חיות אהבת אמת, אבל זה לא מפריע לו לאכול אותן או להיות בורג בתעשיית הניצול שלהן.
ובכל זאת, השורה התחתונה - לקרוא, ומהר :-)קישורים נוספים: