רפובליקת בנענע

האם בשר הוא מזון טבעי לאדם?
מזון טבעי של חיה הוא המזון שהחיה צורכת בתנאים טבעיים. מזון טבעי אמור להיות המזון הטוב ביותר מבחינה בריאותית בשל ההתאמה הפיסיולוגית שקיימת בינו לבין מערכת העיכול של החיה ולבין צרכיה התזונתיים.
מאת:יריב גלבוע13:43 19-8-2006
מזון טבעי של חיה (או אדם) הוא המזון שהחיה (או האדם) צורכת בתנאים טבעיים (1). מזון טבעי אמור להיות המזון הטוב ביותר מבחינה בריאותית בשל ההתאמה הפיסיולוגית שקיימת בינו לבין מערכת העיכול של החיה ולבין צרכיה התזונתיים. קיימת מחלוקת האם בשר הוא מזון טבעי של האדם. לדעתי אין זה כך, על סמך הכתוב לקמן.

אי דמיון לטורפים
עוד במאה ה-18 קבע ג`ורג` קיוביה כי האנטומיה ההשוואתית מלמדת, כי האדם דומה לקבוצת הפרוגיוורים (אוכלי פירות), ואינו דומה לקבוצת הקרניבוורים (הטורפים) בשום דבר. להלן הבדלים:

1. מעי האדם והקוף ארוכים מגופם פי 12, מעי הכבשה – פי 30, מעי הכלב – פי 3.
2. כלבים וחתולים אינם לועסים את מזונם ביסודיות כמו האדם, והמזון נבלע על ידם חתיכות חתיכות. אם אדם יעשה כך הוא יסבול מכאב בטן והמזון לא יתעכל טוב. אצל הטורפים מופרשת חומצה הידרוכלורית בכמות גדולה פי 10 מאשר אצל האדם. החומצה מפרקת ביעילות את החלבונים בבשר ומשמידה חיידקים. אצל האדם זמן עיכול בשר נמשך 5-6 שעות לעומת כשעתיים אצל טורפים. לטורפים יש בקיבתם אנזימים ספציפיים לבשר שמפרקים אותו במהירות ואפילו את העצמות.
3. רוקם של טורפים אינו מכיל את האנזים פטיאלין, שנמצא אצל האדם ואצל חיות צמחוניות ומפרק עמילן.
4. השתן של טורפים חומצי, אך בסיסי אצל חיות צמחוניות וגם אצל האדם (אם הוא בריא).
5. האדם רגיש לטפילים ולחיידקים בבשר אך טורפים לא. האדם ניזוק משומנים רוויים מן החי ומכולסטרול מן החי - אך טורפים לא.
6. לטורפים יש מערכת שיניים (ולפעמים גם ציפורניים) שמותאמת לתפיסת הטרף, פציעתו וביתורו. לאדם לא.
7. אדם מתגרה מריחם, צבעיהם ומראם של פירות וירקות. גם לפני שנרקבו, ריחם של איברים פנימיים של גופות בעלי חיים מסריח וגורם לאי נעימות. דם ואיברים כרותים גורמים לאי נעימות אסתטית. ריחו וטעמו של בשר נעימים רק אם בישלו ועיבדו אותו כך שאיבד את ריחו וטעמו המקוריים.אוכלי כל
לאוכלי כל יש פחות תכונות משותפות מאשר לטורפים. חזירים אוכלים פירות, זרעים, אגוזים, בלוטים, ירק, פקעות, בצלים וגם חרקים, תולעים, חלזונות וחולייתנים קטנים שאותם הם מוצאים בשעת הנבירה באדמה. דובים אוכלים עפ"ר חרקים. המינים השחורים של הדובים אינם טורפים אלא לעתים רחוקות מאוד. דובים חומים אוכלים גם נבלות ודגים, אך מזונם העיקרי צמחי. רק הדוב הלבן (בקוטב) הוא טורף מובהק, כי אין שם צמחייה. הדוב הלבן שונה מאוד משאר הדובים בהסתגלותו לתנאי החיים בקוטב.
עכברים וחולדות אוכלים בטבע מזון צמחי, אך בקרבת האדם יאכלו כל מזון (עד כאן נלקחו הנתונים מערכי חזיר, דב ועכבריים באנציקלופדיה העברית). זה שהעכברים הסתגלו לאכול דברים שאינם מזונם הטבעי מראה שלכל יצור חי יש טווח הסתגלות גדול. חתולים הגדלים עם בני אדם אוכלים לעתים לחם, תירס, אפונה, אבוקדו וכו`, אך זה לא אומר שהם אוכלי כל. פרות מקבלות קמח עצמות במזונן ואוכלות אותו, אך זה לא אומר שאינן צמחוניות בטבען. באנגליה אולף גמל לאכול נקניקיות, אך ביסודו הגמל הוא כמובן אוכל צמחים.
בשל הרבגוניות של אוכלי כל, טווח ההסתגלות הגדול של בעלי חיים (2) והכושר הלקוי של האדם לעכל את המזונות הבשריים, לטענה שהאדם הוא אוכל כל אין בסיס מוצק.


קופים ובני אדם
יש הטוענים, שהאדם קרוב מבחינה ביולוגית לקופים, ומאחר שחלק מהם אוכלים בשר בטבע, אכילת בשר טבעית לאדם. השימפנזה נחשב לקוף הקרוב ביותר לבני אדם ולחכם בקופים. "תזונתם של השימפנזים היא צמחונית ביסודה, אך בנסיבות מסוימות הם צדים קופים, עפרים וחזירים קטנים". בעונות מסוימות בשנה הוא ניזון מטרמיטים (האנציקלופדיה העברית, ערך שימפנזה). אולם, בדומה לאדם, השימפנזים אינם מותאמים מבחינה ביולוגית לציד ומבצעים אותו כשאין להם מקורות מזון אחרים. מיני קופים שונים דומים זה לזה יותר מאשר לאדם, אך הם נבדלים מאוד בכל הפרמטרים, כולל בתזונה (רוב מיני הקופים הם אוכלי פירות).

בני אדם
עצם השוני העצום בין המינים השונים של דובים, שחלקם צמחונים לחלוטין והאחר (הדוב הלבן) שהוא טורף מובהק , מראה שבביולוגיה אי אפשר להסיק על תזונה ממין אחד למשנהו לפי קרבה כללית של מטען גנטי. לכן, אין סיבה אפריורי שהאדם ידמה בתזונתו לשימפנזה, שאוכל גם בשר, כפי שאין סיבה שידמה לסוג אחר של קוף שהוא צמחוני לגמרי. הדרך ההגיונית לקבוע עמדה בסוגייה היא לבדוק את התנהגותו הטבעית של האדם ואת נתוניו הפיסיולוגיים. האדם הקדמון נהג לצוד בעלי חיים מכיוון שמקורות המזון שעמדו לרשותו היו מצומצמים, והוא שם את ידו על כל מה שיכול. בישול אינו אקט טבעי. אכילת בשר ללא בישול מסוכנת לאדם בגלל החיידקים וטפילי המעיים שנמצאים בו, ומערכת העיכול של האדם אינה מנטרלת אותם ביעילות. בשר חי וגם בשר שבושל אינם בריאים (בנוסף לסיבות הקודמות) בגלל שומנים הרוויים, כולסטרול, וסיבות נוספות (3). בשר אינו מזון הכרחי לבני אדם, כי אינו ספק בלעדי של יסודות תזונתיים (חלבונים, ויטמינים (4), מינרלים וכו`). ישנן קבוצות של בני אדם ויחידים שגדלו מלידתם ללא בשר וללא מרכיב אחר מן החי (פרט לחלב אם). יצרם הגסטרונומי של בני אדם אינו מתעורר למראה מזונם הבשרי של אוכלי כל: חלזונות, חרקים, תולעים ונמלים, ולכן בני אדם אינם אוכלי כל. מזונות אלה אינם נמצאים בשפע לחיה גדולה כמו האדם ולאדם אין הסתגלות ביולוגית לאסוף אותם: אין לו, למשל, ציפורניים גדולות וחזקות לחפירה באדמה לחיפוש אחר תולעים והוא אינו מותאם ביולוגית לציד דגים בנהרות או בימים. גם לחזיר ולדוב מהווים חרקים, תולעים וכיו"ב חלק זניח במזונם. כנ"ל לגבי קופים שאוכלים חרקים. המזונות שנשארים ראויים לאדם הם מן הצומח בלבד (5).

טבעי ולא טבעי
יהיו שישאלו: ומה בקשר ללחם, תפו"א ומזונות מעובדים אחרים (6)? גם מזונות אלה אינם טבעיים, אבל אוכלים אותם, ולמה אוכלים מתנגדי הבשר מזונות אחרים בלתי טבעיים, למרות שהם בעצמם קובעים שבשר אינו מזון טבעי? התשובה היא שמזונות צמחיים מעובדים טבעיים הם טבעיים (לאדם) הרבה יותר מבשר. למזונות צמחיים מעובדים ישנו מרקם תזונתי שדומה למזונות צמחיים בלתי מעובדים, ולבשר מבושל נשאר המרקם דומה לבשר בלתי מבושל. מסיבה זו מזון חתולים אינו מכיל מרכיבים מן הצומח בלבד (למרות שהם יותר זולים) וכולל בשר.

סיכום:
רבים מתבלבלים מכך שאדם יכול לאכול ולעכל בשר ועושה כך. הם מסיקים מזאת שבשר הוא מזון טבעי של האדם. הנתונים שהובאו הראו שהמצב שונה לחלוטין. חלב וביצים אף הם אינם טבעיים. הרעיון שהאדם הוא טורף על שנמצא בראש פירמידת המזון אינו נכון בעליל. המזון הטבעי של האדם הוא צמחי בלבד.

לקריאה נוספת:
יצחק בן אורי: "תזונת האדם ובריאותו", 1989.
יפה האוזר: "לאכול או לא לאכול (בשר) זו השאלה", סגנון חיים (גיליון 5), יולי 2001.


מקורות:
(1) "תנאים טבעיים" אינם כוללים מצוקת מזון, לצורך הדיון, כי אז ייאכל כל מה שרק אפשר לאכול.
(2) אבל ישנם בעלי חיים שאין להם הסתגלות, למשל דוב הפנדה שיכול לחיות רק על קני במבוק.
(3) מאמרים שכתבתי בגיליונות קודמים של "טבע און ובריאות" פורשים בהרחבה את הסיבות.
(4) המקור הטבעי של ויטמין B12 הוא חיידקי מעיים שנמצאים במעי הדק.
(5) כמובן שלא כל מזון צמחי מתאים לאדם. עשב, למשל, מפורק ביעילות רק על-ידי מעלי גרה, שגם הם צמחוניים, אך מערכת העיכול שלהם שונה מאוד מזו של האדם ושל הקופים.
(6) לפי אסכולת שלטון מזונות עמילניים אינם טובים לאדם והמזונות האידיאליים הם פירות.קישורים נוספים: