רפובליקת בנענע

בירה ויין לצמחוטבעונים, האמנם?
גם בייצור בירה ויין נעשה שימוש במוצרים מהחי
מאת:נמסיס20:22 13-8-2006
כידוע, בתהליך ייצור יין ובירה יש הרבה מעבר לרק תסיסה של סוכרים על ידי שמרים והפיכתם לאלכוהול. בתום הליך התסיסה (וההתישנות ביין) מועבר המשקה מספר שלבים של עיבוד סופי ובהם תהליכים של הצללה - להפוך את היין\בירה לצלולים, וריכוך - להפוך את הטעם לעדין יותר ולהוריד את העפיצות ביין. במהלך תהליך זה עושים שימוש לא פעם בחומרים שונים ובהם גם חומרים מן החי (ליתר דיוק כמעט אך ורק חומרים מן החי). ברשימה הבאה מפורטים כמה מחומרי העיצוב הנפוצים ביותר ותפקידם בתעשיית היין (לגבי בירה אפשר לבדוק בקישור המצורף):

1. בנטוניט (חרסית) - הצללה של יינות לבנים, הפחתת חלבונים ביינות לבנים, ייצוב יינות לבנים נגד היווצרות "ענן".
2.ג'לטין - הצללה של יין לבן, הפחתה של טנינים ומרירות ביין לבן, הפחתה של טנינים ו"קשיחות" ביינות אדומים.
3.kieselsol - בשילוב עם ג'לטין להצללה והפחתת המרירות של יינות לבנים.
4.isinglass (דבק-דגים) - הצללה של יינות לבנים.
5.קזאין (חלבון מחלב) - הפחתת מרירות ביין לבן, הפחתת טעם לוואי של שעם ביין לבן, הפחתה של השחמה והוורדה.
6.חלבון ביצים (הלבן של הביצה) - ריכוך וליטוש של יין אדום.
7. PVPP - ה (Polyvinylpolypyrrolidone) - הפחת צבע, השחמה והוורדה ביינות לבנים, ייצוב יינות לבנים וסמוקים הנוטים לקבל צבע חום, הפחתת מרירות ביינות לבנים ואדומים.
8.פחם פעיל - סילוק ריחות לוואי, הפחתה של צבע חום/וורוד ביינות לבנים.

על פי התקנים הקיימים כיום בכל העולם אין שום צורך לפרט במה נעשה שימוש בייצור היין. זאת בעיקר עקב העובדה שלאחר סיום פעולות העיצוב משקעים את החומרים בהם נעשה שימוש ומסננים את המשקה כך שלא נותרות שאריות של חומרי העיצוב במשקה. בארץ מסיבות כשרות לא נעשה שימוש בחומרים כמו קזאין (יהפוך את היין לחלבי) או אלבומין (מופק מדם ולכן יהפוך את היין לבשרי) אולם לא קיימת מניעה של ממש לעשות שימוש בג'לטין מדגים (פרווה) או בחלבון ביצים.
צרפתי להודעה קישור שמצאתי ובו פירוט על החומרים המוספים ליין ולבירה בתהליך העיצוב, מתוך אתר חובבי ייצור משקאות ביתיים באונטריו. שימו לב לפסקה האחרונה הטורחת לציין כי גם אגר-אגר הוא חומר טוב לעיצוב אולם עלול להיות יקר.קישורים נוספים: