רפובליקת בנענע

מה הבעיה עם חלב עיזים וכבשים
האם מוסרית ובריאותית עדיף לצרוך חלב עיזים וכבשים?
מאת:אמנונימוס י.16:54 13-8-2006
מבחינה בריאותית, יש לחלב בעיות רבות - כמו מוצרים אחרים מהחי, הוא עשיר בשומנים רוויים, חומצות שומן טרנס, חלבון (שלרוב האוכלוסיה המערבית יש עודף מזיק ממנו) וכולסטרול. חומצות אמינו גופריתיות, וזרחן מעודדים בריחת סידן מהגוף.

בעיות אלו מאפיינות את רוב המזונות מהחי ולמרות שאין לי נתונים פרטניים לגבי חלס עיזים או כבשים, סביר שהמצב דומה.

ההבדל הבריאותי העיקרי מתבטא בנושא של האלרגיות או הרגישויות לעיכול חלב או הלקטוז בחלב. רגישות זו משתנה בין קבוצות אתניות שונות. אצל היהודים, כ 80% רגישים בצורה זו או אחרת לחלב פרה (חלק גדול אינם מודעים לכך ופשוט מקבלים את בעיות העיכול, הליחה, הנזלת, כאבי הראש או הצרבת כגזירה משמים). לחלב עיזים וכבשים יש אחוז נמוך יותר של אנשים רגישים.

באנונימוס נערך מחקר מקיף על תנאי הגידול המזעזעים של פרות. יש פחות מידע לגבי כבשים ועיזים. יש טענות שהמצב קצת פחות גרוע אצל כבשים ועיזים. יתכן שזה נכון עבור אותם כבשים ועיזים שרואים פה ושם רועים בשדות, בעיקר במגזר הערבי. בעבר חלב כבשים ועיזים היה נדיר יותר ויתכן שרובו הגיע צרעייה חופשית. היום כמות המוצרים מחלב עיזים וכבשים עלתה באופן ניכר וסביר שרובם מגיעים מגידול תעשייתי, בדומה לפרות. היתרון היחידי הוא אולי שכבשים ועיזים עברו פחות עיוות גנטי שפוגע בבריאותן וברווחתן.

כך או כך, לצורך קבלת החלב, יש צורך בעיבור של החיה מדי שנה, גזילת הוולד מהאם והרג של הזכרים שאינם מספקים חלב. לפי אתר אנונימוס, גם כבשים, כמו פרות, עוברות את תהליך הטילוף האכזרי.

אני חייב לציין שלפני שנעשיתי טבעוני (לפני 9 שנים) ניסיתי לעבור למוצרי חלב עיזים, מתוך מחשבה שהם עדיפים בריאותית. מכיוון שמוצרים אלה היו קשים להשגה, צמצמתי את צריכת מוצרי החלב, עד שגיליתי שאין לי בעייה להסתדר בלעדיהם וכך נעשיתי טבעוני.

היום מגוון מוצרי הסויה בחנויות כל כך רחב, כך שממש אין בעייה להסתדר עם מוצרים אלה שהם בוודאי גם יותר בריאים וגם יותר מוסריים מכל חלב מהחי.קישורים נוספים: