רפובליקת בנענע

שמים סוף לבידור אלים
תלמידים שמים סוף לבידור אלים בירושלים!
תלמידי ביה"ס "רנה קסין" בירושלים קוראים: "עצרו קיום קרקסים עם בעלי-חיים בבירה"

מאת:רפובליקת בנענע19:13 13-5-2006
בפרוייקט ראשון מסוגו נלמד הנושא של זכויות בעלי-חיים כחלק מתכנית הלימודים של תלמידי כיתה ט' בחטיבת הביניים הירושלמית ע"ש רנה קסין (מעלות דפנה). במסגרת הפרוייקט, הועברו שיעורים שבהם נחשפו התלמידים לנושא, הרקע הפילוסופי שמאחורי זכויות בעלי-חיים והמקומות השונים שבהם קיימים ניצול ואלימות כלפי בעלי-חיים. התלמידים התעמקו בנושאים שונים וערכו דיונים מוסריים, כמו למשל האם מוצדק לערוך ניסויים בבעלי-חיים.
התלמידים לא הסתפקו בלימוד תיאורטי ולקחו על עצמם פרוייקט מעשי במטרה לשנות ולצמצם את האלימות כלפי בעלי-חיים. התלמידים בחרו לפעול על מנת לבטל מופעי בידור אלימים, קרקסים שבהם מנוצלים בעלי-חיים למטרות בידור.
תלמידי רנה קסין הצליחו לרתום למאבקם חברי כנסת מכל הקשת הפוליטית (השרה ציפי לבני, ח"כ זבולון אורלב ח"כ זהבה גלאון, ח"כ לשעבר אברהם פורז) וחברי מועצת העיר מירושלים ומערים נוספות (דליה זומר ושמואל יצחקי מירושלים, אורנה בנאי מת"א, יעל גרמן מהרצליה, גבריאלה גיטס מבאר שבע). גם מועצת התלמידים העירונית נתנה חסותה לאירוע ואספה חתימות תמיכה מבתי ספר רבים בירושלים.
פעילותם של תלמידי רנה קסין הביאה להגברת המודעות בקרב בני נוער ובקרב מקבלי ההחלטות. המאבק עדיין לא הסתיים, אבל פעילותם של התלמידים הצעידה אותו כמה צעדים גדולים קדימה, לקראת הפסקת האלימות כלפי בעלי-חיים במופעי בידור.
פעילות חלוצית זו גם מהווה דוגמה חיובית לבתי ספר נוספים. כמה בתי ספר כבר מתעניינים בתכנית ויוזמיה פועלים להרחבת התוכנית לבתי ספר נוספים תוך חשיפת יותר בני נוער והגדלת הלחץ על הפוליטיקאים לפעול כנגד האלימות.


בידור אלים
ה"בידור" בקרקסי חיות מבוסס על הצגת חיות המבצעות פעולות המנוגדות לטבען. חלק מהפעולות מנוגדות ליצר ההישרדות הבסיסי של כל בעל חיים, כמו קפיצה דרך אש או הליכה בגובה רב. כדי לגרום לבעלי החיים לבצע פעולות אלה יש צורך באיום גדול יותר.
כך למשל מלמדים דובים לרקוד על ידי הצבתם על גחלים או פח לוהט. שוקים חשמליים, הצלפות במוטות ברזל ודוקרנים משמשים לדרבון החיות. הפגיעה הגדולה מתרחשת מחוץ לזירה ומחוץ לעיניהם של הצופים. פגיעה זו נצפה ותועדה על ידי צוותי אנונימוס שצפו במתרחש מאחרוי הקלעים, לפני ההופעה. לפני ההופעה נוהגים להלקות את בעלי החיים בשוטות ובמוטות ברזל, על מנת להכניעם ולהוציא מהם כל רוח התנגדות לפני ההופעה.
בהופעה עצמה משתדלים להמנע מאלימות גלוייה לעיני הצופים, אך זו עדיין קיימת. רצועה תמימה למראה היא רצועת חנק בשליטת המאלף. ניתן להבחין בבעלי החיים המנסים נואשות להתחמק מעניבת החנק או להרפות את משיכתה. בחגורת המאלפים ניתן להבחין לעיתים במכשיר קטן, דמוי ווקמן. זהו שוקר חשמלי שמחובר לחוט העובר מתחת לבגדיהם. יש כאלה המדביקים סיכה קטנה לציפורן בעזרתה הם דוקרים את החיות.
העינוי בקרקס אינו מסתכם באילוף. קרקסי החיות נודדים מעיר לעיר ומארץ לארץ כשהחיות מובלות בכלובים צפופים ובתנאי אקלים קיצוניים. צוותי אנונימוס צפו בחיות הכלואות בקרונות מתכת לוהטים תחת השמש באמצע הקיץ עם מעל 40 מעלות בצל ובכלובים פתוחים המונחים שעה ארוכה בחוץ בקור ירושלמי של אפס מעלות. חיות מובלות בטנדר צר בכלובים טקנים המונחים זה על גבי זה ונשארות כך במשך שעות ארוכות של נסיעה מהופעה להופעה.
קרקסי החיות אחראים גם לצייד אלים של חיות בר ברחבי העולם. כצעד ראשון לקאת הפסקת האלימות במופעי בידור, הוחלט בישראל על איסור קרקסים המנצלים חיות בר. חיות שאינן נחשבות חיות בר, כולל חתולים, כלבים וסוסים ממשיכות להתענות בקרקסים וממתינים להרחבת האיסור כדי שיגן גם עליהן.
בתל אביב, הרצליה ובאר שבע לא המתינו לפוליטיקאים בכנסת ובממשלה ואסרו הופעת מופעי בידור אלימים בתחומם. עכשיו בני הנוער ברנה קסין פועלים גם למען איסור בירושלים ובכלל הארץ.תגובות אוהדות
פעילותם של תלמידי רנה קסין הביאה לתגובות אוהדות מפוליטיקאים רבים שהבטיחו להתגייס למען בעלי-החיים:

ציפי לבני: "אני רואה חשיבות רבה בכל פעילות הנעשית בנושא מניעת התעללות בבעלי-חיים ואכן במהלך כהונתי כח"כ וכשרה פעלתי בנושא."
אורנה בנאי: "בעלי-חיים בקרקסים סובלים! אתם, נוער יקר, דור העתיד שיכול לחולל שינוי."
יעל גרמן: "אני קוראת לערים נוספות להצטרף למאבק נגד ניצול חיות בקרקסים, ולאסור בתחומן העירוני מופעי בידור כאלו. אני מחזקת את ידי תלמידי/ות 'רנה קסין' על היוזמה הברוכה."
דליה זומר (חברת מועצת עיריית י-ם, סיעת שינוי): "אחד הדברים המיוחדים במאבק למען בעלי-חיים, הנו היותו חוצה דעות פוליטיות ואורחות-חיים. בימין, בשמאל, בקרב חילונים ובקרב דתיים ניתן למצוא אנשים נפלאים המביעים הזדהות עם סבלם של בעלי-החיים."
שמואל יצחקי (חבר מועצת עיריית י-ם, סיעת ש"ס): "צער בעלי-חיים זהו ערך הלכתי ומוסרי בסיסי. אין שום הצדקה לניצול בעלי-חיים במופעי בידור."
שרון שבח, יו"ר מועצת התלמידים והנוער העירונית של ירושלים: "מופעי בידור עם בעלי-חיים, זה חינוך לאלימות."ועכשיו הם כאן בנענע, לענות על שאלותיכם
תלמידי רנה קסין ויוזמי הפרוייקט מגיעים אלינו לנענע ויענו על שאלות הגולשים ברפובליקת בנענע, פורום צמחונות וטבעונות.

נלהבים מהפרוייקט ורוצים לשמוע כיצד לארגן כזה גם בבית ספרכם?
רוצים לדעת עוד על קרקסים ונושאים אחרים שבהם עסקו התלמידים?
מתעניינים כיצד תלמידים מן השורה יכולים להשפיע על פוליטיקאים ולשנות?
רוצים לשמוע חוויות נוספות מהפרוייקט וללמוד מנסיונם של התלמידים?

ניתן לפרסם כבר עכשיו את שאלותיכם בפורום צמחונות וטבעונות. האורחים מרנה קסין יענו על שאלותיכם ביום חמישי 15 ביוני, החל משעה 18:00.
קישורים נוספים: