רפובליקת בנענע

שנה לרפובליקת בנענע
נוסטלגיה: הכתבה עלינו באתר האוכל "גודפוד" במלאות לנו שנה
מאת:haleth22:17 15-1-2006
"רפובליקת בנענע", פורום הצמחונות והטבעונות של נענע, חוגג השבוע שנה להיווסדו. מנהלת הפורום מביאה קווים לדמותה של קהילה שוקקת, תומכת ומסייעת.יום אחד, על אדמת טרשים וירטואלית, עלתה לרשת "רפובליקת בנענע", הרפובליקה הצמחונית הראשונה.
גרעין החלוצים הראשון היה מורכב מצמחונים וטבעונים, מטעמי בריאות ומוסר, כולם בשלנים וכולם להוטים לחלוק את ידיעותיהם ולהוסיף ידע. כאן, חשבו בליבם, נוכל להחליף מתכונים, ללמוד יותר על תזונה צמחית, לברר איך מכינים ואיפה קונים, כאן נוכל ליצור קהילה חמה ותוססת.הדיונים בכיכר העיר אכן עסקו בכל אלה, אך לא רק: הקהילה הצעירה מצאה את עצמה מתמודדת עם נושאים שברומו של עולם כסקס טבעוני ומגלה שתותים בשמנת צמחית, סילאן, תאנים חצויות, סוכריות קופצות, בננות וגזרים ואלכוהול יכולים להוות מקור השראה העומד בפני עצמו.
לאחר מכן הוברר לחלוצים למעלה מכל ספק כי אכן יש ג'אנק פוד טבעוני וזה אפילו טעים, וכי הצמחונים אינם רק חילונים שמאלנים שחסים על שפרירית החולות הנדירה אלא גם דתיים, ימנים וכל עמך ישראל.כבר בימי הרפובליקה הראשונים הקימו האזרחים מוסדות לתועלת הציבור: המטבחון, המאגד קרוב ל-200 מתכונים צמחונים וטבעונים (חלקם מתאימים גם לחולי צליאק); מיניסטריון הבריאות, המכיל מאמרים וקישורים בנושאי התזונה הצמחית; מיניסטריון הדתות, ובו מבחר ציטוטים מהמקורות הנוגעים לצמחונות, אכילת בשר וצער בעלי חיים; מיניסטריון התיירות, ובו עצות לצמחוני בחו"ל, ועוד.


החודשים חלפו ואל הגרעין הראשוני הצטרפו ובאו אזרחים חדשים, צמחונים חדשים שאך זה החלו במסעם אל הצמחונות ועוד לא התוודעו לגיוון ולעושר של המטבח הצמחי וליתרונות הבריאותיים שלו. הותיקים יכלו לחלוק עימם מניסיונם כצמחונים בצבא, בשנת שירות ובמשפחות מעורבות. בין המתאזרחים החדשים נמצאו גם אוכלי בשר שנמשכו לריח ניחוח העולה מהמטבחון ולאווירה הייחודית של הקהילה. הרפובליקה, מצידה, נשבעה להיות סובלנית למיעוטים ולקבל כל אחת ואחד, ללא הבדל דת, גזע, לאום והרגלי אכילה.


את החגים חוגגת הרפובליקה ברוב עם, כל חג והמתכון היאה לו:
שיפודי טופו, או כדורי תמרים לט"ו בשבט, לזניה כשרה לפסח (ללא חשש קטניות) ופרויקט ארוחת ראש השנה. גם השלג לא תפס את האזרחים לא מוכנים, וגם לא שלושת מפגשי הפורום, בהם הפכו המתכונים למציאות ונזללו בכל פה, בין חיבוקים לנשיקות.

בשאר ימי החול ממשיכים ברפובליקה לברר כל שאלה, עם אנשי מקצוע בשעת הצורך, ולארח מומחים, בינהם פיליס גלזר שחלקה טיפים לבישול צמחי, ופרופ' ריצ'רד שוורץ שענה על שאלות בנושא יהדות וצמחונות.שנה עברה, והיום חוגגת הרפובליקה שנה להיווסדה. חגיגות יום הרפובליקה כוללות זיקוקי-תנור, ספריי קצפת צמחית ובמות בידור מרכזיות: אשכול של סיפורים משמחים ואופטימיים, מצעד מתכוני השנה וכמובן - עוגות יום ההולדת לרפובליקה.

קישורים נוספים: