רפובליקת בנענע

הנדסה גנטית - לא מה שחשבת
האפשרות שאדם סביבתי יהיה, כמה מזעזע, בעד מזון מהונדס גנטית!
מאת:שרית אדר13:14 7-1-2006
הורגלתי בשמיעת סיסמאות סביבתיות: "חוף הים הוא לא נדל"ן" - מסכימה. "חייבים רכבת קלה" - אני אתכם. "די לג'יפה בקישון" - ויפה שעה אחת קודם. אבל כשאני שומעת "לא שפני ניסוי למזון מהונדס גנטית", אני חושבת לעצמי, רוב הסיכויים שאין להם מושג על מה הם מדברים. ברצוני לפזר את העננים מעל הבורות ולהציג בפניכם את האפשרות שאדם סביבתי יהיה, כמה מזעזע, בעד מזון מהונדס גנטית!


יתרון לעומת שיטות "עתיקות" - יותר שליטה
למעשה הביוטכנולוגיה החלה לפני אלפי שנים, כאשר חקלאים החלו להכליא ולברור את היבולים המובחרים כדי להגביר את התכונות המועדפות בגידולים שלהם. למשל, גרגירי חיטה עמילניים יותר, חיטה בגובה נוח לקטיף או תותים גדולים יותר עקב מוטציה טבעית. מאז החקלאות השתנתה ושיפרה משמעותית את חיי האנושות. החל משנות השבעים הביוטכנולוגיה המודרנית אפשרה העברת גנים ספציפיים לתכונה סלקטיבית על ידי העברת קטע נקודתי של DNA. בכך ישנה נקודת יתרון לעומת ההשבחה הקלאסית, שבה יש פחות שליטה על התוצאה, משום שבשיטה הקלאסית מועברת חתיכה גדולה יותר של חומר גנטי. תוצרים של השיטות הקלאסיות מצריכים יותר טיפול לעומת זני הבר. הם אינם מחזיקים מעמד בטבע, משום שקיבלו גם תכונות שמחלישות אותם. כיום עוברים מזונות, שעברו שינוי גנטי, הערכת בטיחות לפני שיווקם ע"י צוות מומחים, המייעצים לגורמים הממשלתיים האמונים על פיקוח המזון, ורק מוצרים הבטוחים לשימוש מורשים לשיווק.

יתרון למי התהום - פחות חומרי הדברה
השימוש בחומרי הדברה, אשר גודשים את הקרקע ובסופו של דבר מחלחלים גם למי התהום היקרים לנו כל כך, הוא ביטוי להגדלת טביעת הרגל האקולוגית של האדם, שאותה כולנו רוצים לצמצם. לדוגמא, מתיל ברומיד, המשמש לחיטוי קרקע חקלאית כנגד פטריות, הוא חומר הפוגע באוזון. במקומות בהם אומץ השימוש בגידולים טרנסגניים העמידים למזיקים, פחת הריסוס בחומרי הדברה במידה משמעותית. במדינות עניות, המתבססות על חקלאות כפרית, פתרון למזיקים הנו דבר הכרחי לקיום. החקלאים עלולים להיקלע למצב, שבו מתקפה של וירוס צמחי, פטרייה מזיקה או מכת ארבה תפגע בשדות שלמים. להם אין הפריבילגיה של חקלאות אורגנית... לכן, השימוש בצמחים מהונדסים גנטית מפחית בהכרח את זיהום מי התהום ואת זיהום גופנו מחומרי הדברה כימיים

יתרון מציל חיים - ערך תזונתי משופר
פרויקט "האורז המוזהב" (אורז המכיל ויטמין A), שבוצע ללא מטרות רווח, יוכל למנוע עיוורון ב-500,000 ילדים בשנה באסיה ואפריקה. מבחר נוסף של יבולים יכילו ברזל וויטמין E ויועשרו בחלבון ובשמנים בריאים יותר. כיום אין דרך אחרת לעזור למיליארדי אנשים, הסובלים מתת-תזונה. ישנם שימושים רפואיים נוספים, למשל בננה המכילה חיסון לתושבי מדינות חסרי אמצעים. בשל שמרנות היתר אנשים מתים מרעב: בלחץ האיחוד האירופי מסרבות ‏מדינות באפריקה לקבל תרומה של תירס וסויה מארה"ב. בהודו אסרה ונדנה שיבה, בת למשפחה עשירה ובוגרת אוקספורד, חלוקה לרעבים של מוצרים, ‏שכבר הגיעו לנמלים.

יתרון סביבתי- ביוטכנולוגיה בשרות הסביבה
הביוטכנולוגיה יכולה לספק התייחסות לשתי בעיות הסביבה המדאיגות ביותר ברמה העולמית: התחממות כדוה"א ויובש. פיתוח גידולים עמידים לבצורת ולמליחות יספק ביטחון באספקת מזון ומקור פרנסה לאזורים נזקקים בעולם. כמו-כן, הגדלת כמות היבול הצמחי ליחידת שטח בעולם ואיכותו הכרחית בעידן הנוכחי, שבו חל כרסום בשטחים הפתוחים, המתאימים לחקלאות, וישנה עלייה מדאיגה בכמות הפחמן הדו-חמצני באטמוספרה (הגורם להתחממות כדוה"א).

יתרון של טעם
הנדסה גנטית יכולה להביא לגיוון ושיפור של מוצרי צריכה על-ידי שינוי טעם, צבע ומרקם. כבר היום עובדים על פיתוחים כמו קפה נטול קפאין במקור, אשר יחסוך את הצורך להעביר את הפולים תהליכים כימיים. הארכת משך "חיי המדף" של מוצרי מזון תקטין את כמות המזון הנזרק אל מעגל הפסולת ותגדיל את הרווח הכלכלי של החקלאים והסוחרים.
לסיכום, ישנם יתרונות רבים, שאין להתעלם מהם, בעיקר לא בהסתמך על חששות לא-מבוססים. אציין, שאני נסמכת על הרצאות, שיחות אישיות וקריאת מאמרים של חוקרים מהאקדמיה, הפועלים במסגרת שיתופי פעולה בינלאומיים למען הסביבה ואינם מושפעים ממניעים כלכליים. אז עיצרו לרגע את צֵיד המכשפות - אתם רודפים אחרי הטובים.


למידע נוסף:
Greenspirit
Biotech knowledge center* הכותבת בעלת תואר ראשון בביולוגיה בדגש על מדעי הצמח ושמירת טבע. פעילה בתא אוניברסיטת תל אביב של מגמה ירוקה.קישורים נוספים: