רפובליקת בנענע

סיכום שנת 2005
פיטום אווזים, עגלי חלב, קרקסים וצמחונות - כל המאבקים, כל ההישגים של שנת 2005
מאת:עמותת אנונימוס21:27 1-1-2006
הקמפיין המרכזי של אנונימוס, שהתחיל בשנת 1999, הגיע להישגים מצוינים ב-2005 בעקבות שילוב של פעילות מחאה, חקירות שטח, לובי בכנסת, דברור בתקשורת ועבודה משפטית. בתחילת אפריל נכנסה לתוקפה הוראת בג"ץ, שלפיה הפיטום אינו חוקי, אולם בפועל הפיטום נמשך בניגוד לחוק. אנונימוס תיעדה את הפרת החוק והגישה תלונות במשטרה. העמותה גם הגישה לבית-משפט בקשה לצו-מניעה נגד משקי הפיטום (בשיתוף תנו לחיות לחיות) ועתירה נגד משרד החקלאות והיועץ המשפטי לממשלה, שאינם אוכפים את החוק (בשיתוף נוח ותנו לחיות לחיות). בספטמבר הגיש שר החקלאות, ישראל כץ, הצעת חוק עוקפת בג"ץ, שעניינה עיגון ההתעללות באווזים בחוק. אנונימוס יצאה במסע הסברה ומחאה נגד ההצעה. ההצעה נדחתה הן בדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה והן בערעור שהגיש השר למליאת הממשלה בתחילת אוקטובר. הממשלה אף החליטה בדיון על הקמת ועדה, שעניינה להסדיר את סגירת הענף. בנובמבר פרסם משרד החקלאות תכנית לסגירה הדרגתית של הענף תוך חמישה חודשים. אנונימוס ממשיכה להיאבק לסגירה מיידית של המפטמות.


קמפיין נגד תעשיית "עגלי חלב"
קמפיין "עגלי חלב" של אנונימוס החל בשנת 2001 והסתיים בהצלחה לקראת סוף 2005. ב-15 בנובמבר אישרה ועדת החינוך של הכנסת תקנות האוסרות כמה מן הפגיעות החמורות ב"עגלי חלב". לפי התקנות, ייאסר לכלוא את העגלים בבידוד ולהצמיא אותם. בנוסף לכך, קובעות התקנות רמות מינימליות של המוגלובין בדם ושל מזון סיבי בתזונתם, וכן תקנים לאוורור ולמצע שעליו עומדים העגלים. התקנות דומות לחקיקה באיחוד האירופי בנושא זה, ובתחומים מסוימים הן אף קובעות תנאי מינימום סבירים יותר. ביוני הגיש משרד החקלאות לוועדת החינוך את טיוטת התקנות, המבוססות על המלצות ועדת מומחים, שמינה המשרד בעקבות חקירה שניהלה אנונימוס ותלונות שהגישה בנושא. חברי ועדת החינוך ונציגי אנונימוס ונוח שהשתתפו בדיון דרשו ממשרד החקלאות לקצר את תקופת המעבר, שעמדה על עשר וחצי שנים, כתנאי לאישור התקנות. נציגי משרד החקלאות התרצו, והבטיחו לחזור לוועדה עם גרסה מתוקנת תוך חודש, אולם שוב נקטו סחבת. באוקטובר 2005 השיקה אנונימוס עצומת אינטרנט במחאה על הסחבת, שעליה חתמו כ-8,000 אנשים. לקראת סוף אוקטובר נערך מסע מחאה ארצי, שכלל הפגנות בשש ערים ברחבי הארץ. לבסוף, ב-15 בנובמבר הגיש משרד החקלאות גרסה מתוקנת של התקנות, ובה קוצרה תקופת המעבר לשלוש וחצי שנים והוכנסו שיפורים נוספים. ההוראה לספק לעגלים מים ללא הגבלה נכנסה לתוקף עוד באוגוסט 2005, אולם צוות החקירות של אנונימוס חשף שהיא אינה נאכפת. אנונימוס הגישה תלונה לרשויות, והיא תמשיך להיאבק עד לאכיפה מלאה של התקנות.


קמפיין נגד ניצול בעלי-חיים בקרקסים
קמפיין הקרקסים של אנונימוס החל ב-1994. ב-1995 הושג איסור על ניצול חיות בר בקרקסים (שהותר ונאסר שוב מאוחר יותר). מאז, ממשיכה אנונימוס להיאבק בניצול חיות מבויתות במופעי קרקס, הן על-ידי השפעה על דעת הקהל והן על-ידי פנייה למקבלי החלטות. בפברואר פרסם ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, הנחיה המונעת מהעירייה לחתום על חוזי התקשרות עם מפעילי קרקס הכולל מופעי בעלי-חיים מכל מין שהוא. ההישג הוא פרי מאמץ משותף של אנונימוס וסיעת הירוקים במועצת העיר. ביולי הודיעה גם ראש עיריית הרצליה, יעל גרמן, כי תאפשר לקרקס לקיים מופעים בעיר רק בתנאי שלא יכללו בהם חיות. במהלך סיבוב ההופעות של קרקס מדראנו בישראל, ערכה אנונימוס הפגנות נגד הקרקס בחיפה, בתל-אביב, בבאר-שבע, באשדוד ובפתח-תקווה, ופעילי העמותה תיעדו את תנאי ההחזקה הקשים של בעלי-החיים בקרקס וחשפו אותם באמצעי התקשורת.


פרויקט חינוך
במהלך שנת הלימודים ערכה אנונימוס הרצאות בשלושה בתי-ספר בשבוע בממוצע. מאחר שבכל בית-ספר נערכו ההרצאות בפני מספר כיתות, כאלף תלמידים בשבוע השתתפו בהרצאה בנושא זכויות בעלי-חיים. מכתבי המלצה שקיבלה העמותה מטעם עיריית תל-אביב ועיריית פתח-תקווה, סייעו להגדלת היקף ההרצאות. צוות המרצים של העמותה מונה כיום שמונה מרצים, המגיעים לכל רחבי הארץ. תכנית ההרצאות של אנונימוס מותאמת לגילאי חטיבות-הביניים ובתי-הספר התיכוניים, וכן לדרישות המיוחדות של סביבת בית-הספר. ההרצאה כוללת דיון מבוא בזכויות בעלי-חיים, דיון בפגיעה בבעלי-חיים כתופעה ממוסדת – ולא רק כהתנהגות סדיסטית וחריגה, והצעת כיווני פעולה מעשיים למניעת הפגיעה, הן בקבוצות והן לנערות ולנערים הפועלים באופן עצמאי. ההרצאה מלווה במצגת, ואורכה שני שיעורים (90 דקות), עם גרסה מקוצרת של שיעור אחד (45 דקות). בתי-הספר שולחים לאנונימוס בקביעות משובים מצוינים על ההרצאה ומפגינים פתיחות לפעילות נוספת של העמותה.

סמינר פעילות
באוגוסט ערכה אנונימוס סמינר פעילות בן שלושה ימים. הסמינר כלל הרצאות וסדנאות בנושאים כגון: פגיעה בבעלי-חיים במשקים; סקירת מאבקים והישגים בתנועה העולמית לזכויות בעלי-חיים; כיצד להתמודד עם קשיים במשפחה שאינה צמחונית; הפילוסופיה של זכויות בעלי-חיים; הרצאה על תזונה טבעונית מפי תזונאית קלינית, ועוד. לצד אלה נערכה פעילות מודרכת בשטח. הסמינר סייע בחיזוק גרעיני הפעילות של אנונימוס ברחבי הארץ – רחובות, רעננה, חדרה, חיפה ואחרים.


פרסומים בדפוס
פרסומי הדפוס של אנונימוס, שהופקו והופצו במהלך שנת 2005, כוללים:

* מהדורה משופרת של החוברת לנוער "מאחורי הסורגים"
* מהדורה משופרת של חוברת התזונה "צמחונות בקלות"
* המחזה "הפלישה החקלאית הגדולה"
* דיסק סרטונים על פגיעה בבעלי-חיים במשקים חקלאיים
* עלון הסבר על הרצאת אנונימוס (עבור מורים)
* חדשון חורף 2005 וחדשון קיץ 2005
* דו"ח "עגל וחלב אמו" בנושא פגיעה בבעלי-חיים בתעשיות בשר הבקר והחלב
* דף מידע בנושא תעשיית "עגלי החלב"
* באנרים ומדבקות נגד פיטום אווזיםפרסומים אלקטרוניים
אנונימוס הפיקה והפיצה בשנת 2005 גם פרסומים אלקטרוניים: שבועון האינטרנט "זכויות בעלי-חיים השבוע", פעל זו השנה החמישית ברציפות ותפוצתו התרחבה ועמדה בסוף השנה על למעלה מ-15,000 מנויים. התחקירים המרכזיים שנערכו ב-2005 במסגרת השבועון, כוללים סדרות של כתבות בנושאים: ניצול בעלי-חיים בקולנוע; ניצול ארנבונים בתעשיות הפרווה והבשר; מוצרי לבוש והנעלה צמחונים; חקיקה ומשפט בעניין חיות בארצות-הברית; המאבק בתעשיית הצמר והמשלוחים החיים מאוסטרליה; משחטות בארצות-הברית; סקירות של שבעה ספרים וארבעה סרטים; ודיווחים על המאבקים המרכזיים להגנה על חיות בישראל. אתר אנונימוס התרחב בעיקר על בסיס חומרים מהשבועון, והחשיפה אליו גדלה השנה באופן מואץ – עד למעלה מ-3,000 מבקרים ביום. האתר כולל אתר כללי, אתר צמחונות ואתר באנגלית. במסגרת אתר הצמחונות, נערך בחודשים יולי-ספטמבר סקר צמחונות מקיף, שבו השתתפו 1,500 צמחונים ותוצאותיו יפורסמו בקרוב.


קישורים נוספים: