רפובליקת בנענע

צמחונות וטבעונות בצבא
מדריך למתגייס/ת הצמחוני/ת-טבעוני/ת
מאת:נעמה הראל, עמותת אנונימוס17:20 6-12-2005
פניות רבות הגיעו לאנונימוס בקשר לאפשרויות התזונה הצמחונית והטבעונית במסגרת השירות הצבאי. כשירות לציבור המתגייסים והמגויסים, אנו מספקים מידע על אפשרויות התזונה וההנעלה מן הצומח.


תזונה: צמחונות
לכל חייל/ת צמחוני/ת מחויב צה"ל לספק בחדר האוכל מנה "תחליפית" – לרוב "שניצל טבעול" (שמכיל ביצים). בכל מקרה, התחליף לבשר לא יכול להיות דג. באופן עקרוני, אין צורך בהוצאת אישור צמחונות מיוחד – בכל בסיס אמורה להיות תשתית להאכלת צמחונים. עם זאת, בחלק מהבסיסים – ובעיקר בסיסי טירונות והדרכה למיניהם – ישנו כרטיס צמחוני, שרק באמצעותו יכול/ה החייל/ת לקבל מנה צמחונית במקום בשרית בארוחת צהריים. כרטיס זה מונפק על-ידי הקצין/ה האחראי/ת על החייל/ת.

תזונה: טבעונות
החל ממרץ 2005, חיילים וחיילות שהוכרו כטבעונים זכאים לקבל דמי כלכלה, המחושבים לפי 14.6 ש"ח לכל ארוחת צהרים. הגדרת הזכאות לדמי כלכלה אלה שונתה לאחרונה, בין היתר בשל התערבות אנונימוס, וכיום זכאים לדמי כלכלה חיילים וחיילות שאינם צורכים מוצרי מזון מהחי או מוצרים המכילים רכיבים מהחי, למעט ביצי חופש, ואינם צורכים מוצרי צריכה מהחי או מוצרים שנוסו או הופקו מבעלי-חיים. הסעיף שפסל בעבר את זכאותם של מי שצורכים מזון טבעוני שיוצר על-ידי חברות המייצרות בשר (כגון "טופוטבע" של זובלובק) – בוטל. במקביל לזכאות למזון טבעוני על בסיס אידאולוגי מגדיר הצבא גם זכאות על בסיס בריאותי, הכוללת הימנעות מעישון, שתיית אלכוהול, צריכת מוצרי מזון מהחי ומוצרים המכילים רכיבים מהחי (למעט ביצי חופש).

טופסולוגיה
איך משיגים הכרה כטבעוני/ת בצה"ל? – כשמתגייסים ממלאים טופס אצל מש"קית הת"ש. לבקשה יש לצרף הצהרה על טבעונות החתומה על-ידי עורך-דין (ניתן להיעזר בעורך-דין בקצין העיר), הצהרה מרופא/ה, המעיד/ה כי החייל/ת טבעוני/ת לפחות חצי שנה, ואישור של תזונאי/ת צבאי/ת. מי שבזמן הגיוס טבעוני/ת פחות מחצי שנה, או שהופך/ת לטבעוני/ת במהלך השירות הצבאי, צריך/ה לחכות עד לפז"ם טבעונות של חצי שנה, ורק אז להגיש את הבקשה. עוד מצורף לבקשה מכתב אישי של החייל/ת, המפרט את הסיבות לטבעונות, וטופס ביקור בית – החייל/ת צריך/ה להזמין את מש"קית הת"ש הביתה, לשיחה עם ההורים. משקי"ת הת"ש מחתימה את המפקד/ת הישיר/ה של החייל/ת ומפקד/ת בדרגת סא"ל על הטפסים, ומגישה את הכל לאישור. נוהל זה תקף גם לגבי חיילי מילואים המבקשים הכרה כטבעונים.

נעליים צמחוניות
הנעליים הצבאיות, שחיילים מחויבים לנעול, עשויות מעור. לחיילות הצבא אינו מספק נעליים, והן יכולות לנעול נעליים שחורות כראות עיניהן, גם ללא עור. לפני עשר שנים פנו שני פעילי אנונימוס לפרקליטות הצבאית בבקשה שיתירו להם להימנע מנעילת נעלי עור בזמן שירותם הצבאי מטעמי מצפון, שכן "הכנת נעלי העור שהצבא מספק לחייליו מחייבת הרג אכזרי של בעלי-חיים". הפנייה נעשתה באמצעות האגודה לזכויות האזרח, והבקשה אושרה. מאז אף נקבע נוהל קבוע בצה"ל לבקשות פטור מסוג זה, וכיום הצבא מספק נעליים מסוג "פלדיום", שאינן עשויות מעור, לחיילים שהוכרו כטבעונים. עד לא מזמן סיפק הצבא נעליים לא מעור לכל דורש, אולם ככל הנראה לאור הדרישה הגבוהה – הוחמרו הנהלים. המעוניינים בנעליים צמחוניות מסוג אחר, יכולים לרכוש בעצמם ולהביא אותן ביום הגיוס. למעשה, מומלץ בכל מקרה להצטייד בנעליים לא מעור מראש, כי במקרים רבים חסר מלאי מתאים באפסנאות. הנעליים החלופיות חייבות להיות בצבע שחור.

כשלא הולך
אם זכותכם למזון ולהנעלה צמחיים מופרת, פנו לנציב קבילות החיילים: בכתובת ת.ד. 7052 תל-אביב 64734 או: ד"צ 01008, בפקס 03-6977135, או בדואל nakhal@mod.gov.il. לקבלת מידע על אופן הגשת קבילה לחצו כאן.


קישורים נוספים: