רפובליקת בנענע

שוקולד
כל האפשרויות המתוקות והבריאות
מאת:עמותת אנונימוס13:48 6-12-2005
שוקולד מורכב בראש ובראשונה מפולי קקאו, וככל ששיעור מוצקי הקקאו בו גבוה יותר – הוא נחשב משובח יותר. לפיכך, השוקולד המריר, המכיל את שיעור מוצקי הקקאו הגבוה ביותר, הוא המשובח ביותר. לכן חשוב להדגיש, ששוקולד מריר אינו שוקולד שגרעו ממנו חלב, אלא להפך – הוספת חלב לשוקולד נעשית על-פי רוב כדי להוזיל את עלות המוצר (לרוב מוסיפים תוצרי-לוואי של תעשיית החלב: מי גבינה או אבקת חלב) ולהמתיקו. אמנם רוב סוגי השוקולד המריר הם ללא חלב, אולם יש גם שוקולד מריר המכיל חלב – יש לבדוק את רשימת הרכיבים שמופיעה על האריזה, וניתן להיעזר גם בסימון הכשרות ("כשר פרווה" – ללא חלב). שימו לב: על חלק מהשוקולדים הטבעוניים מוטבע "בחזקת חלבי" – פירוש הדבר הוא שהשוקולד אינו מכיל חלב, אולם יוצר במכונות ובכלים שבהם מייצרים גם שוקולד חלב, ולכן הוא לא הוכשר כ"פרווה". אף על-פי שלשוקולד יש חיי מדף ארוכים יחסית, הוא טעים הרבה יותר כשהוא טרי, ולכן מומלץ לשים לב לתאריך הייצור והתפוגה המוטבע על החפיסות. היות ששוקולד יקר נמכר פחות ותחלופת הסחורה בו אינה גבוהה, לפעמים השוקולד הפשוט והזול הוא הטרי ביותר – ולכן גם הטעים ביותר. להלן סקירה של סוגי השוקולד הטבעוניים העיקריים המשווקים בישראל.


עלית: סדרת "הפרה החומה"
מותג הפרה הקלאסי של עלית כולל גם סדרה של שוקולד מריר ללא ניצול של פרות – כלומר, ללא חלב. זוהי הסדרה הכי נפוצה וזמינה בחנויות. מוצרי הסדרה, שהיא ברובה טבעונית, מכילים כ-40% מוצקי קקאו, והמחיר הוא כ-5 ₪ לחפיסה של 100 גרם (הסוגים ללא סוכר יקרים יותר – כ-7.5 ₪). הסוגים הטבעוניים כוללים:

* שוקולד מריר רגיל
* שוקולד מריר עם אגוזים
* שוקולד מריר ממולא קרם בטעם שוקולטה (חדש!)
* שוקולד מריר ללא תוספת סוכר
* שוקולד מריר ללא תוספת סוכר עם פולי סויה ופצפוצי אורזעלית: ספלנדיד
זוהי הסדרה היוקרתית יותר של עלית – היא מכילה 70% מוצקי קקאו, וגם עיצוב האריזה והשוקולד עצמו יותר יוקרתי. המחיר אף הוא יוקרתי יותר, אך עדיין זול : כ-7.5 ₪ לחפיסה של 100 גרם. הסדרה כוללת שלושה טעמים טבעוניים:
* שוקולד מריר
* שוקולד מריר עם שברי פולי קקאו
* שוקולד מריר עם אגוזים

המותג ספלנדיד מככב גם באריזת פח מהודרת ("בונבוניירה") המכילה שוקולד מריר בטעם רום בננה וליקר תפוז (24 ₪ לאריזת 100 גרם) או אריזה גדולה יותר (30 ₪ לאריזת 216 גרם) המכילה שוקולד מריר רגיל.עלית: מקס ברנר
אלוף האריזות היוקרתיות (ולא רק האריזות) הוא המותג "מקס ברנר" של עלית, המכיל 75-70 אחוזי מוצקי קקאו:
* דפי שוקולד מריר באריזה דמוית חפיסת סיגריות (70 גרם, 20 ₪)
* דפי שוקולד מריר עם שברי פולי קקאו באריזת פח (70 גרם, 35 ₪)
* שוקולד מריר בגוש של 400 גרם (64 ₪) הנמכר בליווי דוקרן מיוחד (5 ₪)ורד הגליל
לוורד הגליל יש סוג אחד בלבד של שוקולד מריר ללא חלב, שאף הוכשר פרווה. השוקולד מכיל 44% מוצקי קקאו ומחירו כ-5 ₪ לחפיסה של 100 גרם.


לינדט
החברה האירופית המהוללת מייצאת לישראל שוקולד מריר טבעוני בריכוזי קקאו גבוהים במיוחד: 75% ו-85%. המחיר – כ-14 ₪ לחפיסה של 100 גרם. השוקולד בריכוז 85% הרבה יותר מריר ממתוק.


אפיכל
אפיכל משווקת את צמקאו – גוש שוקולד מריר ענק (500 גרם, 14 ₪) שמיועד בעיקר לבישול ולאפייה, כי שיניים אנושיות יתקשו לנגוס בטבלייה הקשה הזו.

תופינית
למתנזרים מקקאו, משווקת חברת תופינית סדרה של שוקולד חרובים – המחיר כ-6 ₪ לחפיסה של 100 גרם. הטעם שונה מזה של שוקולד קקאו, ועשוי להיות פחות טעים למי שהורגלו במוצרי קקאו. חלק ממוצרי הסדרה מכילים חלב.


שוקולד מריר ובריאות
לסיום, כמה מילים על בריאות. בעוד שבעבר נתפס השוקולד כממתק ג'אנקי, מחקרים שנערכו בעשור האחרון גילו בשוקולד מריר מגוון איכויות מועילות, כל עוד צורכים ממנו במידה, כמובן. שוקולד מריר מכיל כמויות מרשימות של מרכיבים תזונתיים כמו ברזל, סידן, אשלגן, ריבופלבין, ניאצין וויטמין A. חומרים נוגדני חימצון שיש בשוקולד משפרים את זרימת הדם ובעיקר עוזרים ללב. עם זאת, בניגוד לרוב המאכלים הצמחיים, שאנו יכולים לחלוק עם כלבים וחתולים, שוקולד רעיל עבורם.

מקורות בנושא הערך התזונתי של שוקולד
"שוקולד מריר עשוי להגן על הלב וכלי-הדם", אתר הרפואה הישראלי, 26.6.2005.
"חוקרים איטלקים: שוקולד מריר טוב ללב", כאן נעים, 2.9.2003.
"מחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה מעלה כי אכילת שוקלד טובה לפעילות הלב", דיאטנט,4.6.2001.


Charalambos Vlachopoulos, Konstantinos Aznaouridis, Nikolaos Alexopoulos, Emmanuel Economou, Ioanna Andreadou and Christodoulos Stefanadis, "Effect of Dark Chocolate on Arterial Function in Healthy Individuals", American Journal of Hypertension 18(6), June 2005, pp. 785-791.
Konstantinos Aznaouridis, Charalambos Vlachopoulos, Nikolaos Alexopoulos, Nikolaos Ioakeimidis, Dorothea Tsekoura, Christos Pitsavos and Christodoulos Stefanadis, "Dark chocolate improves arterial stiffness and endothelial function", American Journal of Hypertension 17(5), Supplement 1, May 2004, p. 137.קישורים נוספים: