רפובליקת בנענע

נעליים צמחוניות
מוצרי הנעלה ללא עור
מאת:נעמה הראל, עמותת אנונימוס18:46 26-11-2005
מוצרי עור, כמו כל המוצרים מהחי, הם מוצרים שייצורם כרוך בהתעללות בבעלי-חיים, וקנייתם פירושה מימון ההתעללות ותמיכה בה. מכל מוצרי הלבוש הכוללים רכיבים מהחי, נעלי העור הן הנפוצות ביותר. לא פעם מתלוננים צמחונים שהם מתקשים למצוא נעליים שאינן עשויות מעור, בעיקר בחורף. נעמה הראל סוקרת את שוק הנעליים הצמחוניות לחורף 2005-6.


מגפיים: אטימות למים, לא למוסר
נעלי עור נתפסות כנעליים המתאימות לחורף, אף על-פי שעור אינו אטום לגשם. אם חשוב לכם להישאר יבשים – לכו על מגפיים מחומרים אטומים, כמו גומי. לאחרונה חזרו מגפי הגומי לאופנה – לא רק לילדים ולחקלאים. דגמים מרהיבים מיובאים משווייץ בכמויות קטנות ונמכרים במחיר כ-500 ₪ לזוג במספר חנויות בארץ (כתומנטה, הני ועדי יעקובסון, יעל אורגד, ת"א; אמילקה, פינק, רמת השרון; גיטה, זיכרון יעקב; יעל אורגד, הרצליה; קריון, חיפה; כסותא, ראש פינה; הלל ,6 ירושלים). גם Camper משווקים מגפי גומי במגוון צבעים, כולל ורוד מזעזע (במחיר לא פחות מזעזע – 650 ₪). חברת "טבע נאות" משווקת אף היא מגפי גומי צבעוניים, במחיר 300 ₪ לזוג. מגפי גומי חלקים, כולל כאלה המעוצבים כמגף נשי, ניתן להשיג במחירים נמוכים מאוד (70-50 ₪) בחנויות נעליים זולות (בתל-אביב: ברחובות נווה-שאנן, אלנבי והמלך ג'ורג', בשוק הכרמל, בתחנה המרכזית ועוד). גם בחנויות לציוד ולבגדי עבודה ניתן למצוא מגפי גומי.

שנים האחרונות החלו לייצר מגפיים לנשים מחומר סינתטי שממנו מייצרים חליפות צלילה. זה נראה כמו בד, אבל מדובר בחומר אטום למים, הנצמד כמו כפפה לרגל. המגפיים נפוצים בצבעי חום כהה ושחור, באורכים שונים (הארוך ביניהם מגיע עד הברך, בתמונה) ועם עקבים בגבהים שונים. קל למצוא מגפיים כאלה בחנויות נעליים בקניונים במחיר 350-200 ₪. רשת נעלי גזית, שמפעילה סניפים בכל הארץ, משווקת מגפיים סינתטיים בסטייל מגפי סקי – מחמם מאוד, מוגן היטב מגשם וצבעוני להפליא. המחיר – 250 ₪.


חיקוי עור: ללכת בלי ולהיראות עם
הרושם שהעור שולט ללא עוררין בתחום ההנעלה הוא רושם מטעה, משום שבמקרים רבים מדובר בחומר סינתטי דמוי עור, ולא פעם קשה להבחין בהבדל במרקם או בריח. מומלץ גם לא להסתמך על דברי המוכרים בחנות – אם תשאלו "זה מעור?" יש מוכרים שיענו בחיוב גם אם מדובר בחומר סינתטי, ולהיפך. אך הבעיה אינה רק נוכלות – לא תמיד המוכרים יודעים ממה עשויות הנעליים. לכן יש להתעקש על בדיקת התווית. החוק (שלא תמיד מצייתים לו) מחייב שכל מוצר יכיל תווית המפרטת את רכיביו. התווית תפורה לרוב ללשון הנעל או מודבקת בתוך הנעל, על הסוליה או על קופסת הנעליים. לעתים יופרדו בתווית רכיבי הסוליה והגפה, לפי סיווגים כללים: סינתטי, בד, עור, גומי וכו'. במקרים מסוימים, במקום "סינתטי" כתוב "man made materials".

באופן כללי, ככל שהחנות זולה יותר, שיעור הנעליים הסינתטיות בה גבוה יותר. בחנויות הנעליים הזולות, המוכרות נעליים במחיר של 150-70 ₪ לזוג, רוב הדגמים עשויים מחומרים סינתטיים. גם בחנויות המוכרות נעליים במחירי ביניים (350-200 ₪) ההיצע הסינתטי מרשים. כך, למשל, ברשת המשביר לצרכן כ-50% מנעלי הנשים, שעליהן הופיעה תווית המפרטת ממה עשויות הנעליים, הן מחומרים סינתטיים. המצב בחנויות הנעליים בקניונים דומה. למעשה, רק בחנויות יוקרה (בתל-אביב: צפון דיזנגוף וכיכר המדינה) העור שולט. נעלי גברים סינתטיות עם שרוכים הן מוצר לא נפוץ, באופן יחסי, אך מגפי גברים סינתטיים (כולל מגף נמוך, עד הקרסול) שכיחים יותר. למשל, מגפי גברים של חברת GIO (מגפיים נמוכים, אלגנטיים וכהים) נמכרים ברשת "גלי" ובמבחר חנויות בקניונים (150 ₪). נעלים דמויות עור (ואחרות) במגוון עיצובים, לגברים ולנשים, ניתן להזמין באינטרנט מחברת Vegetarian Shoes.

כפכפי נוחות
חברות המתמחות בייצור נעלי נוחות, מציעות סדרה של כפכפים צמחוניים. חברת "קרוקס" הקנדית משווקת כפכפי נוחות בעלי מבנה אורתופדי ורצועה אחורית תומכת, עם חורי אוורור או ללא חורים ובמגוון צבעים. כפכפים אלה נמכרים בחנויות טבע ובחנויות טיולים (200 ₪). "טבע נאות" הישראלית משווקת כפכפים אורתופדיים במגוון צבעים, בעיקר בחנויות הרשת (177 ₪); ו"בירקנשטוק" הגרמנית מוכרת כפכפים דומים בעיקר בחנויות המתמחות בנעליים אורתופדיות (כ-300 ₪). לבירקנשטוק יש גם כפכף-סנדל בשלל צבעים וכפכף מלבד. כפכפים אלה נוצרו כנעלי עבודה לעובדי מטבח ובתי-חולים, בהיותם קלים, אטומים למים, לא קולטים פטריות וחיידקים ולכן לא סופגים ריחות, וכמובן – נוחים מאוד. עד מהרה הם נקלטו כפריט אופנתי, וכיום נפוצות גם גרסאות זולות (60-40 ₪ לזוג), כמו אלה המשווקת על-ידי חברת "דפנה". כדאי עוד להזכיר כאן, שכפכפים פשוטים ונעלי בית חורפיות הם מוצרים צמחוניים מובהקים – עד כדי כך שאין טעם לציין יצרנים מסוימים.
נעלי טיולים
חברת "גרמונט" האיטלקית, המתמחה בייצור נעלי טיפוס הרים מקצועיות, משווקת דגם בשם vegan (בתמונה), שכשמו כן הוא – אינו מכיל רכיבים מהחי. זוהי נעל הליכה מקצועית, סינתטית לחלוטין – כל הגפה עשויה מקורדורה, הביטנה עשויה מבד קמברל להרחקת לחות מהירה, הסוליה היא סוליית ויברם לעמידות מרבית ואחיזת קרקע, ויש לה גם בולם זעזועים מפוליאוריטן. הנעל היא בעלת רמת קשיחות בינונית: מספיק כדי להגן על הקרסול ולתמוך בכף הרגל אך גם גמישה דיה כדי לא לעייף את כף הרגל. את הנעל המקצועית ניתן לקנות ברשת "למטייל" במחיר "מקצועי" – כ-800 ₪. מי שאינו הולך לכבוש פסגות הרים, יכול להסתפק בנעליים המחקות נעלי טיפוס הרים. אלה נפוצות בחנויות נעליים זולות ובשווקים, ורבים מהדגמים אינם כוללים רכיבים מהחי והם מתאימים להליכה בעיר. גם נעלי פלדיום ונעלי בד אחרות וכן נעלי ספורט (ראו להלן) מתאימות להליכה בתנאים יבשים ונוחים – במיוחד אם מתאימים להם רפידה אורתופדית.


נעלי בד
נעלי פלדיום מתאימות להליכה בתנאי שטח סבירים, באזורים יבשים. מדובר בנעלי בד גבוהות, הפופולאריות במיוחד בשווקים ובחנויות זולות, שם הן נמכרות בצבע שחור או בז' (70 ₪). חברת Caterpillar, המתמחה בייצור נעלי עבודה, משווקת גם נעלי בד איכותיות, גבוהות או נמוכות, במספר צבעים. ניתן להשיגן, בין היתר, בסניפי המשביר לצרכן ונעלי גלי (200 ₪). נעלי אוסלטאר הוותיקות, העשויות משילוב של בד וגומי, משווקות בגזרה נמוכה או גבוהה, במבחר צבעים ובחנויות נעליים רבות. המחיר – 180-130 ₪. סניקרס הן נעלי בד, שמתאימות גם ללבוש אלגנטי יותר, הן לגברים והן לנשים. החברה המובילה בשיווק סניקרס לגברים, לנשים ולילדים היא Keds, אולם גם בחנויות הנעליים הזולות ניתן למצוא מבחר של סניקרס מבד.

פלדיום (מימין) וסניקרס של keds


נעלי ספורט
כל החברות המייצרות נעלי ספורט – כולל החברות שמייצרות נעליים איכותיות, כגון: ניו באלנס (בתמונה), אדידס, נייקי, דיאדורה וריבוק – משווקות מבחר דגמים ללא עור. למעשה, רוב נעלי הספורט כיום אינן מכילות עור, אלא בד וחומר סינתטי. כך בכל סוגי נעלי הספורט: הליכה, ריצה, אירובי, כדורסל, ספינניג וגו'. דגמים בצבע שחור יכולים להתאים לדרישות הצבא כנעלי נשים.


סנדלים
בחנויות למטיילים נמכרים סנדלי טיולים, כשהמותגים המובילים הם חברת "שורש" הישראלית (בתמונה), "טבע" האמריקאית, וחברות נוספות המתמחות בייצור ביגוד והנעלה למטיילים. טווח המחירים נע בין 170 ₪ ל-450 ₪ – תלוי בטיב הסנדל. מדובר בסנדלים נוחים מאוד, קלים, עמידים ומתאימים לטיולים ולפעילויות בכל תוואי קרקע. הם מתאימים גם לכניסה למים ומתייבשים במהירות. הסנדלים מותאמים לרגל באמצעות רצועות סקוטש מתכוונות, והם בעלי שכבה אמצעית מחומר סופג זעזועים וכן כרית אוויר בעקב. בחנויות נעליים זולות ובשווקים נפוצים חיקויים זולים של סנדלי טיולים, המתאימים לחוף הים ולהליכה עירונית קצרה.


קישורים נוספים: