רפובליקת בנענע

להתחיל במטבח צמחוני
לכבוד השנה החדשה החלטנו להיות צמחונים: מה קונים, איך מבשלים ומה עושים?
מאת:רפובליקת בנענע21:31 2-10-2005
לכבוד השנה החדשה קיבלנו החלטה להפסיק לאכול אחרים וגילינו שבעולם אכזר זה, שאינו מתחשב בצמחו-טבעוניים, אנחנו צריכים להתחיל לבשל בעצמנו. כל הוותיקים אומרים לנו שזה הולך להיות תענוג לא רגיל, ואנחנו מאמינים להם, אבל בינתיים אנחנו לא יודעים מאיפה להתחיל.

לכן יצרנו את המדריך לצמחו-טבעוני המתחיל, שהמזומנים אינם מרובים בכיסו. נכון, בטח יש צמחונים עשירים ויש כאלה שאבא מבשל להם מרק ואמא מכינה להם פשטידה, אבל רובנו מוצאים את עצמנו עם ההחלטות החדשות במטבח, ולכן נלך על המינימום ההכרחי לאושר הקולינרי. רק ציוד מינימלי ורק מוצרים בסיסיים, שמתאימים לצמחוני התפרן ביותר.


חסכון:
הכלל הראשון לצמחוני המתחיל הוא לבדוק ולהשוות מחירים ביחס לערך התזונתי. החוכמה היא לדעת כיצד להשוות. כל אחד מבין שלא ניתן להשוות ישירות אריזות בגודל שונה. כך גם לא ניתן להשוות מחירים לגבי מוצרים שערכם התזונתי שונה. אם ברצוננו לשאוף לספק את צרכינו התזונתיים במינימום מחיר, צריך לבדוק כל מוצר מול מה שהוא מספק לנו.
דוגמה בולטת לכך היא הלחם. תפרנים נוטים להעדיף לחם לבן או אחיד שמחירם זול יותר מלחם מלא. הבעייה היא שללחם לבן או אחיד אין כל ערך תזונתי ולכן מדובר בהוצאה שאינה תורמת כלום לתפריט. במדידה של מחיר ביחס לערך התזונתי, מחירו של לחם כזה גבוה מאד ואין ספק שעדיף לרכוש (או להכין) לחם מלא.

הכנה ביתית - מוצרי מזון בסיסיים הם בדרך כלל זולים יחסית. כאשר מדובר במוצרים מעובדים המיוצרים מהם, המחיר עולה משמעותית. על ידי הכנה ביתית של מוצרים כאלה ניתן לחסוך כסף רב ולרוב גם לקבל מוצר איכותי יותר.
הדוגמה הטובה ביותר היא נבטים. הכנה ביתית של נבטים היא קלה מאד והעלות היא אחוזים בודדים מהעלות של נבטים מוכנים. ניתן בקלות להנביט מספר סוגי נבטים ולהשתמש בהם גם לבישול וגם לסלט שיהיה זול בהרבה מסלט מירקות קנויים.
דברים נוספים שניתן להכין בבית - לחם, חלב סויה, טופו, סאייטן, חומוס, טחינה, ריבות, כבושים וחמוצים ומאכלים מוכנים כמו שניצל טופו או בורקס.

קנייה מרוכזת ושימור - תפרן בודד או זוג תפרנים נאלצים לפעמים לשלם מחיר גבוה על כמות קטנה או לזרוק עודפים שמתקלקלים. תכנון ושימור לטווח ארוך יכולים להקטין את ההוצאה וגם להקל על החיים. כלי שימושי במיוחד הוא המקפיא. ניתן לקצוץ עשבי תיבול מסוגים שונים, שום או בצל קצוץ ולאחסן בשקיות קטנות במקרר, דבר שגם מקל מאד בזמן השימוש. ניתן גם להכין כמות גדולה מכל מאכל ולשמור במקפיא.

גינון ביתי - גם ללא גינה צמודה ניתן לגדל כמה צמחים בעציצים ואדניות ולהנות מתוספת ירוקה לבית ואספקה זולה וטריה של ירקות. זה שימושי בעיקר לגבי תבליני עלים שלרוב צורכים מהם מעט, משלמים הרבה וזורקים את העודף. אפשר לגדל גם כמה סוגי חסה ואפילו שיח עגבניות קטן.

חינם מן הטבע - מוצרים רבים ניתן לקטוף בחינם בטבע - צמחי תבלין ותה מסוגים רבים, חלמית (חוביזה), סרפדים, פירות אלה, פטריות אורניה ואחרות (בתנאי שיודעים לזהות את הפטריות האכילות), סברס ופירות אחרים מבוסתנים נטושים, צנוברים ועוד.

אפשר לקנות בחנויות של אתיופים (המוכרות מוצרים שמיובאים מאתיופיה) עדשים / חומוס / חיטה / שעורה / טאף וכו`. יותר טבעי ממה שתמצאו בסופר וזול יותר מחנות טבע.מצרכים - רשימה חלקית
* רוטב סויה
הולך יופי עם טופו, התבלין האולטימטיבי למוקפצים ולעוד הרבה דברים טובים. אבל חברים, לא זה המקום לחסוך: אל תתפתו לתוצרת זולה ואנונימית! רוטב סויה זול יכול להיות דברים מחריד ממש. אני ממליצה על קיקומן, ואם אתם מצליחים לשים את ידכם על לה-צ`וי – אדרבא. בחנויות טבע ולפעמים גם בסופרים אפשר לקנות רוטב סויה במיכלים גדולים וחסכוניים.
ואם נגמר לכם, אפשר לדלל קצת מיסו עם מים חמים עד המשכורת :-)

* חומץ
מתאימים לתיבול סלטים, מוקפצים שונים, תבשילים וכמובן לכבישה. וקוקס מצאה לחומץ עוד שימושים ביתיים רבים ומדהימים. ישנם סוגים רבים, אבל כדאי שיהיו לפחות שניים, וגם כאן השמיים הם הגבול. לבחירתכם: בן יין לבן, בן יין אדום, בלסמי, תפוחים, הדרים, אורז ועוד.

* קליונז
לא, אני לא הולכת לטעון שזה בריא מאיזושהי בחינה. אבל יש אנשים שלא יכולים בלי מיונז, ומשום שלא כולם מתים על טופונז, הקליונז מצטייר כאופציה השפויה היחידה לטבעוני הגרגרן.
הקליונז הוא אכן ללא ביצים וטעמו בהחלט משביע רצון. לא ניתן להשיג אותו בכל מקום, אז כשאתם כבר מוצאים, תקנו סטוק.

* שמן
מכבישה קרה, כמובן (בריאות, בריאות!). שמן זית – יותר בריא ובטח יותר טעים. אני מחזיקה גם שמן צמחי אחר, כי יש תבשילים שלא אוהבים את טעם שמן הזית, ושמן שומשום למוקפצים (הריח, אוי הריח המופלא!)
לא להחזיק באור.

* טחינה גולמית
עזבו אותכם מטחינה קנויה - מטחינה גולמית אפשר להכין סלט טחינה בקלות ובזול, ואפשר לשלב בסלטים ותבשילים אחרים כמו שהיא. יש לה ערך תזונתי גבוה, ואם תקנו טחינה משומשום מלא גם תרוויחו המון סידן.

* חומוס
חומוס שמכנים בבית : מאוד זול ומזין.
משרים בלילה חומוס (ויש המשרים עם מעט סודה לשתיה) - מבשלים עד שזה רך רך רך – טוחנים עם בלנדר עם קצת ממי הבישול וטחינה גולמית (יחס של 35%-45% אחוז טחינה לחומוס) + כמה שיני שום, קצת מלח ים ,פלפל שחור (למי שלא יכול בלי, אני לא שם).
וזהו יש אחלה חומוס בעולם! (מחזיק לפחות 3 ימים במקרר).ציוד מינימלי - רשימה חלקית
* מחבת
קשה להפריז בחשיבותה של מחבת טפלון טובה. מחבת שהטפלון שלה לא נסדק ולא התפורר מאפשרת להשתמש במעט שמן, יחסית. מחבת טובה יכולה אפילו לשמש כתחליף לווק בהקפצות. ההקפצה רק עם כפות מעץ, שלא יפגעו בטפלון (אנחנו לא רוצים פירורי טפלון באוכל שלנו).

* סכין חיתוך
אל תעשו את השגיאה שאני עשיתי. שנים הסתפקתי בסכיני מטבח רגילים, בעלי שיניים ובשמחה הייתי מנסרת את הירקות ושאר המרכיבים, מאושרת בבורותי. כל זאת עד היום בו קיבלתי את סכין החיתוך האמיתית הראשונה שלי. כיום כל חיתוך הוא תענוג וכל הכנת סלט היא משאת נפש.
חשוב שהסכין תהיה כבדה ומושחזת כיאות, ויש להקפיד ליבש אותה בסיום השימוש לבל תחליד.
את ההשחזה אפשר לבצע סכין בגב סכין אחרת: לוקחים סכין אחרת ביד שמאל ומעבירים את הסכין המיועדת להשחזה על הסכין המשחיזה, פעם מלמטה ופעם מלמעלה בכוח ובהטיה של זוית החיתוך . פוזה של קצבים, אבל כדאי.
למשקיענים כדאי לרכוש מוט השחזה ולהשתמש בו בזהירות. אבל מתישהו עלול לעלות הצורך במשחיז סכינים אמיתי – ואז צריך לחפש בחנויות מתמחות או בשווקים.

* 2 כפות מעץ
כפות מעץ לא פוגעות בטפלון או בסירים, ובנוסף הן גם כמעט שלא מעבירות חום – אפשר להשאיר אותן בסיר ולפוש לרגע ממלאכת הבחישה מבלי לחזור לכף מתכת מלוהטת. הן גם לא משנות את טעמו של האוכל (חצילים, למשל, לא אוהבים מתכת). להקפצה וערבוב נוחים ויסודיים צריך לפחות שתיים, ואז גם אפשר להשתמש בהן ככפות הגשה סלט (בתקווה שלא חרכנו אותן יותר מדי).
ישנן גם כפות העשויות פלסטיק מצופות טפלון. גם הן לא מתחממות כאשר הן במחבת, ובנוסף הן לא סופגות ריח מהתבשיל

* בלנדר מוט
הסכמנו להסתפק בציוד הכרחי, ובעיני בלנדר מוט שימושי הרבה יותר מעבד מזון – הוא יכול לעשות כמעט כל מה שהמעבד יכול, הוא זול בהרבה ואפשר להשתמש בו בסירי מרק בלי לשטוף המוני כלים. עם הבלנדר ניתן להכין ממרחים, רטבים, מרקים סמיכים, מחיות, סלטים ועוד הרבה דברים טובים. יחד הסכין ועם פומפיה בעלת צלעות שיש בה פתחים בגדלים שונים, כיסינו את כל צרכי החיתוך והשיסוף.

* קרש חיתוך
שיהיה ישר - קרש עקמומי זה מתכון לאצבעות חתוכות, בייחוד אם הסכין טובה – ושיהיה מעץ. כי אם כבר חתכנו אותו עד מוות, אז עדיף פירורי עץ בסלט על פירורי פלסטיק. לא לשכוח לרחוץ ולייבש את הלוח לאחר השימוש.

* סירים
המינימום לדעתי הוא שניים, גדול ובינוני (אם כי אני באופן אישי אוהבת את קומבינצית שלושת הדובים: גדול, בינוני וקטן). הסיר הגדול ישמש למרקים ופסטה, השני לכל השאר. נכון, כל מרבה הרי זה משובח, אבל כמובן, אם אנחנו תפרנים ויש לנו כיריים ובהם רק שתי להבות, אז מי צריך יותר משני סירים?
נירוסטה היא הקלה ביותר לניקוי והיא גם מוליכה חום יופי. אלומיניום אינו יפה לבריאות, ואנחנו נעבור על פניו בבוז.

* קופסאות מפלסטיק
אפשר לשבור חסכונות וללכת על טפרוור, ואפשר גם לא. אני גיליתי שהקופסאות הרגילות מהשוק (של כתר) משמשות אותי מצוין. גם כאן אופצית שלושת הדובים ממולצת: קטנה בשביל לשמור את הטופו במים לאחר הפתיחה וגם דברים אחרים, בינונית בשביל לקחת ארוחה לעבודה או ללימודים, וגדולה בשביל לשמור תבשילים במקרר או לאחסן דברי אוכל. לאלה מאיתנו שמסתובבים במקומות בהם קשה למצוא אוכל לאנשים כמונו, הקופסאות הללו לא יסולאו בפז, ובכל זאת הן זולות מאוד.
יש להקפיד על סגירה טובה של הקופסה – אנחנו לא רוצים את הרוטב בתוך התיק. ואם צבע האוכל, האדום של העגבניות או הכתום של הכורכום, נתפס טוב מדי בפלסטיק אל תשפשפו אותו למוות – השריה טובה במים חמים תעזור.נקיון
את קנית חומרי הנקוי נתחיל בביקור במדריך הקוסמטיקה, שם נבדוק אילו מוצרים לא נבדקו על בעלי חיים, רצוי גם להסתובב עם המדריך הקטן בתיק. לאחר מכן נבדוק אילו חומרים פחות מזהמים ואילו אינם נחוצים לנו כלל. מוצריה של חברת אקובר מתאימים לנו מוסרית, אבל לא בכל מקום ניתן להשיג אותם, ולמשקיענים יש אופציות החומרים הטבעיים.
נוזל כלים פשוט יכול לשמש לרוב הצרכים, כשאיתו באים סקוטש ומטלית. אבל על תוותרו על מלח לימון!
מלח הלימון, למרות שמו המתעתע, אינו מלח ואינו לימון, אבל תרומתו לנקיון המטבח היא מכריעה. כל סיר, ולו השרוף ביותר, לא יעמוד בהשריה במים חמים וחופן נדיב מלח לימון לכשעה, וכל קומקום יפרד לשלום מהאבנית. נסו ותווכחו.
כמובן שישנם עוד טיפים רבים לצמחונים ולטבעונים המתחילים. אבל הכי חשוב:
לא לפחד מהתפריט החדש, להתחיל ולגלות עד כמה זה כייף...

בהצלחה ושנה טובה, ללא סבל לכולם!קישורים נוספים: