רפובליקת בנענע

ביקור בלול
למה אנחנו צמחונים: בטח יש אלף כתבות וקישורים על מצבן של התרנגולות בלול, אבל אני רציתי לראות בעצמי
מאת:פרה פראית22:48 25-9-2005
רציתי לחלוק אתכם חויה שחויתי בסוף השבוע עת נקרתה בדרכי הזדמנות בזמן ששהיתי במושב, ללכת לראות לול.
המבינים והמכירים ודאי יוציאו מן הארכיון אלף כתבות וקישורים על מצבן של התרנגולות בלול אבל אני רציתי לראות בעצמי.
חשוב לציין שמה שאני הולכת לכתוב הוא התרשמות אוביקטיבית ועובדתית ולא באה לסתור את כל מה שכתוב בכל הקישורים...הלכנו לראות את הלול ממש לפני שירד החושך. בלול ארבע שורות של כלובים מורמות מהקרקע. רק שתי שורות פעילות כרגע. ע"פ מה שסופר לי, היתה איזו מחלה בלול והתרנגולות ששרדו הועברו לשתי שורות. כל אחת מהשורות גובהה מהקרקע כמטר ויש בה כשלושים כלובים- אולי קצת פחות. בכל כלוב היו שתי תרנגולות. הכלובים משופעים והתרנגולות מחליקות למטה נון סטופ.מתחת לכלובים במטר בינן לבין הקרקע ערמה של הפרשות, תערובת, וביצים שנפלו דרך חרכי המתכת מן המדף. הערמות המחודדות מתחת לכל כלוב יוצרות מראה מאוד מוזר. מזכיר את איי הגואנו שמראים בנשיונל ג`אוגרפיק.
בלול אין תאורה מיוחדת או נאון או מנורות. אם חושך אז חושך.
אף אחת מהתרנגולות אינה קטומת מקור. בבחינה מדוקדקת הסתבר שלחלקן חלקים קרחים ומגורים בעור שאפשר שנוצרו מנקירות אך רובן מכוסות לגמרי נוצות. כולן לבנות. איזור ההטלה של רובן אדום ו\או מלוכלך. סיור בין הכלובים הניב היסטריה של ממש לכן מספר הכלובים לאורך הוא הערכה בלבד ומצבן הוא מדגמי.
אני מספרת רק מה שראיתי.
במעבר בין הכלובים הזדמן לי לראות את שתי השורות הריקות. באחד הכלובים הישנים היתה תקועה בין הסורגים כנף.
במדף אסיפת הביצים ישנן לא מעט ביצים רכות. הן מורכבות מחלמון, חלבון וקרום בלבד. הן נראות כשקית קטנה חצי שקופה. הן נוצרות כאשר גופה של התרנגולת אינו מצפה את הביצה בסידן קשה ואין קליפה.
זה נובע מחוסר בסידן. התרנגולות שהטילו את הביצים הנ"ל לא נראו לי שונות מהאחרות אבל אני לא וטרינרית.
בבדיקהחצי מדוקדקת נראה כי האוכל שמאכילים אותם הוא תערובת של גרעינים גרוסים ותוספות שונות. אני זיהית תירס שבור ומשהו שדמה לחיטה אף על פי שאני בטוחה שהוא לא. התרנגולות מואכלות פעמיים ביום בעזרת מסוע אוטומטי ובשפע.
בחנתי גם את המיכל של התערובת מחוץ ללול ועדיין לא הצלחתי לזהות בודאות מה יש בתערובת.
לא ראיתי מים בשום מקום, אבל היו שם הרבה דברים שלא ידעתי מה הם.
ביציאה, ראיתי כמה אוכל מפוזר מתחת למיכל של התערובת וממש התחשק לי לשאול מדוע הם לא ממרים את החצר הקטנה לבית גידול אורגני לתרנגולות. אפשר בקלות להרוס את ביתן התיל, לזרוק לעזאזל את הכלובים והמסוע ולשחרר את התרנגולות.
לא שאלתי.
מקוה שזה מענין מישהו.
הסקתי מזה כל מיני מסקנות שונות ומשונות אבל אני צריכה עוד לסדר את המחשבות בראש.קישורים נוספים: