רפובליקת בנענע

פרוות בקסטרו
לאחר מחאה אינטרנטית הודיעה הנהלת "קסטרו" שתפסיק לייבא פרוות ולייצר מוצרי פרווה
מאת:עמותת אנונימוס20:2 21-9-2005
לאחר מחאת ציבורית במשך שלושה שבועות בלבד, על בסיס התארגנות מתוך פורום זכויות בעלי-חיים בתפוז, הודיעה הנהלת "קסטרו" שתפסיק לייבא פרוות ולייצר מוצרי פרווה, אולם המוצרים הקיימים במלאי ימשיכו להימכר. הפורום ימשיך בפעילות המחאה נגד חברות המשווקות פרוות.
פרוות, שוב?
"קסטרו מודל בע"מ" היא חברה ציבורית בשווי כ-80 מיליון דולר, המפעילה 84 חנויות, חלקן באירופה, ונשלטת על-ידי משפחות קסטרו ורוטר. בסוף חודש יולי פרסמה הרשת מוצרים חדשים לחורף, הכוללים באופן מובלט פרוות שועלים וארנבונים. מקום מרכזי כזה לפרוות לא נראה בישראל זה למעלה מעשור, בעקבות מחאת הציבור נגד האכזריות הקיצונית שבתעשיית הפרוות. ההחלטה של קסטרו להשתמש בפרוות היא עדות לעלייה בשימוש בפרוות בעולם זה יותר משנתיים. מן הסתם, הנהלת קסטרו לא בדקה כיצד יקבל הקהל הישראלי את הפרת הסטטוס קוו בעניין שימוש מופגן בפרוות.

הפגנות
הנושא עלה בפורום זכויות בעלי-חיים בתפוז, ומשם החלו פעילויות נגד השימוש בפרוות על-ידי החברה. הפגנה ראשונה נערכה ב-26.8.2005 מול סניף קסטרו בדיזנגוף סנטר בתל-אביב, ובשבועות החולפים נערכו שתי הפגנות נוספות במקום והפגנה אחת מול סניף בירושלים. בהפגנות השתתפו עד מאה איש והן זכו לסיקור תקשורתי נרחב ואוהד, אשר כלל מידע על קורבנות תעשיית הפרוות. קסטרו הגיבה בעיתונות באופן נלעג, בהצהירה שהיא "מתנגדת באופן נחרץ להתעללות בבעלי-חיים" ועם זאת "הנושא של ניצול בעלי-חיים בתור מזון או כסות, הוא נושא לדיון ציבורי פילוסופי שלנו אין חלק בו".

עצומה
משתתפי הפורום בתפוז ארגנו עצומת אינטרנט נגד השימוש בפרוות בקסטרו. העצומה פורסמה דרך פורומים, רשימות קשר של ארגונים ורשימות פרטיות, nrg מעריב וזכויות בעלי-חיים השבוע. כאלף איש ביום חתמו על העצומה, ועד 14 בספטמבר (היום שבו נערכה ישיבת הנהלת קסטרו בעניין) חתמו עליה כ-17,000 איש. די היה במספר החותמים לבדו כדי להבהיר להנהלה, שההתנגדות לשימוש בפרוות אינה נחלתו של קומץ אנשים ושמדובר בסכנה כלכלית לחברה.

פניות ישירות
ביוזמת משתתפי הפורום, החל גל של פניות מחאה לקסטרו בטלפון, בדואל ובפקס. מספר הפניות אינו ידוע – אולי מאות, אולי אלפים – אך אין ספק שמדובר בגל חסר תקדים, שהחל לגזול מן החברה זמן עבודה. ריבוי הפניות הבהיר להנהלת החברה מכיוון נוסף, שעומד מולה כוח רציני. הפניות בכתב נענו בנוסח אחיד: "אנו מודים לך מקרב לב על פנייתך אלינו. אין לנו שום כוונה לפגוע ברגשותיהם של אנשים. מובן שאנו מתנגדים להתעללות בבעלי-חיים. אנו נבדוק את הנושא לעומקו ונבחן אותו מחדש."
קשר אישי
פעיל עצמאי יצר ביוזמתו קשר עם מנהלת השיווק של החברה ועם המזכירה האישית של גבי רוטר, המנכ"ל. לפי דיווח שמסרה ענת רפואה, הפעיל התרשם שמנהלת השיווק מודאגת מהלחץ הציבורי ושאין לה מושג על האכזריות הכרוכה בייצור בגדי פרוות. הוא מסר לה קישור לסרטון אינטרנט על ייצור פרוות והיא חזרה אליו מזועזעת וביקשה שיכין מצגת בנושא. תוך יומיים, לקראת ישיבת הנהלת החברה, הוא מסר את המצגת, ובה מידע ותמונות קשות מתעשיית הפרוות.

החלטת ההנהלה
ביום ד', 14.9.2005, ערכה הנהלת קסטרו ישיבה מיוחדת בעניין המחאה הציבורית. בישיבה הוצגו נתוני העצומה והוצגה המצגת. לאחר הישיבה, הודיעה ההנהלה על הפסקת ייבוא הפרוות וגניזת תכניות לקידום מכירות בגדי פרווה (עלונים שכבר הוכנו, תצוגות מתוכננות וכו'). למחרת התפרסמו בידיעות אחרונות ובהארץ מודעות על פני עמוד שלם, ובהן הצהרה: "בהתאם להבטחתנו לאור הערות שקיבלנו מחלקכם ערכנו בדיקה בנושא השימוש בפרוות. בעקבות הבדיקה, הגענו להחלטה להפסיק את עיצוב וייצור המוצרים העשויים פרווה. שיווק המוצרים ייפסק לאחר מכירת המלאי." גם שולחי מכתבי המחאה קיבלו הודעה אישית דומה.
הערכת מצב
לדברי מנהלת השיווק של קסטרו, כל פריטי הפרווה שנועדו להימכר בחורף הקרוב כבר נמצאים במחסני החברה. הבגדים נתפרו בסין. המדובר בשני דגמים של מעילים ודגם אחד של וסט, שעשויים בשלמות מפרווה, וכן בדגם אחד שבו הצווארון עשוי פרווה, שאותה מתכוונת ההנהלה להחליף בפרווה סינתטית. מנהלת השיווק לא מסרה נתונים על מספר הבגדים העשויים פרווה, שיוצרו עבור החברה. המדובר אפוא במספר גדול של פריטים, שוודאי יוצרו מגופותיהם של אלפי או רבבות בעלי-חיים, פריטים אשר ימשיכו להתנוסס על מדפי חנויות קסטרו ולאחר מכן ייראו ברחובות. עצם הצגתם של מוצרי פרווה כסחורה לגיטימית וכבגד לגיטימי בחברה הישראלית, עלולים לגרום נזק עצום לארנבונים, לשועלים ולחיות אחרות בעתיד, בכך שיאותתו לקסטרו ולחברות אחרות, שיש בישראל שוק לפרוות. החלטת ההנהלה, לעצור את הייבוא בעתיד, היא הישג עצום, בהתחשב בפרק הזמן הקצר ובהיעדר ארגון מסודר למחאה. אולם הצעד המתוקשר של קסטרו הוא, לעת-עתה, הצהרה ללא כיסוי. למעשה, קסטרו קנתה לעצמה פרסומת, כאילו הלכה לקראת הלקוחות כשהפסיקה לכאורה את השימוש בפרוות – וזאת בעוד ששרידי ארנבונים ושועלים ימשיכו כמקודם להימכר בסניפי החברה.

מומלץ לפנות לחברה, להודות לה על הצעד הראשון בדרך הנכונה אך להבהיר שהחרם יימשך כל עוד יהיו פרוות על המדפים.


קסטרו, שירות לקוחות: 1-800-266066
דואל כללי: Info@castro.co.il
עמוד לפניות ישירות באתר החברה


קישורים נוספים: