רפובליקת בנענע

מדריך לצמחוני/ת הצעיר/ה
לילדים ולבני הנוער אשר מעוניינים לעבור לתזונה צימחית ולא יודעים איך להסתדר עם התחליפים ועם המשפחה - מדריך מצמחונית צעירה
מאת:shani sweet girl21:42 17-9-2005מהי תזונה צִמחונית:
תזונה צימחונית היא תזונה אשר לא נכללים בה בשר, עוף ודגים. ישנם אנשים אשר בוחרים בתזונה הצמחונית מטעמי בריאות, וישנם מאידיולוגיה. הוכח מדעית שהתזונה הצמחונית בריאה יותר מהתזונה "הרגילה" או "הקרניבורית" (קרניבור= אוכל בשר). כאשר אנו בוחרים בתזונה צמחונית צריך לדאוג לאכול מאוזן, בריא ולהשלים את הויטמין אשר נמצא אך ורק בבשר: הויטמין היחיד אשר צריך להשלים בכדורים הינו B-12. תזונה מאוזנת (כל אבות המזון: חלבונים, ויטמינים ומינרלים, שומנים ופחמימות) היא תזונה אשר לא מחייבת אכילת בשר. חשוב מאוד כאשר עוברים לתזונה הצמחונית להקפיד לאכול מאוזן, נכון ואף כדי להתיעץ עם תזונאית אשר מתמחה בתחום התזונה הצמחונית.

הסברים משכנעים לחברה:
לצערינו, התזונה הצימחית אינה מוכרת בעולם כתזונה הנכונה והבריאה ולכן, רוב האוכלוסיה קניבורית. כאשר מתחילים לעבור לתזונה הצימחית עולים הרבה הדים מן החברה, ובמיוחד מן החברים הקרובים. נושא התזונה עלול להביא להרבה מאוד מקרים לא נעימים, למשל: השיכבה עושה קומזיץ. - מה נעשה, אנחנו מוקפים בבשר. ישנם פתרונות רבים אך הפתרון העיקרי הוא פשוט, לא לשבת ליד המנגל ולשבת עם מי שכרגע לא אוכל בשר. ועוד מקרה (רק לדוגמא: מסיבת בר/בת מצווה, האוכל - נקנקיות. מה לעשות? מה לאכול? הפתרון, לבקש לחמנייה בלי כלום או עם חומוס (לרוב יש).
ניתן להסביר בהרבה דרכים לחברה על התזונה הצימחית, הדרך היותר טובה היא לתלות עיתון קיר בכיתה או על לוח המודעות הבית ספרי, וכך לעניין את החברה בזכויות בעלי החיים (ניתן להשיג עיתון קיר דרך אתר אנונימוס.


ההורים והמשפחה:
לרוב, כאשר אנחנו רוצים לעבר לתזונה צימחית ישנה התנגדות מצד ההורים והמשפחה ככלל. לרוב ההתנגדות נובעת מכך שהם אינם מכירים בסגולות התזונה הצימחית וחושבים שזה "דופק" את הגדילה. התנגדויות מגוחכות כמו זו ואחרות מביאות את ההורים למצב של בורות ואי הכרה בתזונה הצימחית כבריאה יותר. ממולץ להראות להורים מאמרים על התזונה הצימחית וכן, חומר הסברה בנושא הזכויות של בעלי החיים. כדאי מאוד להסביר להם שהתזונה אינה משנה כלום מחוקי הבית, אלא שאני לא אוכל יותר בשר.

ניסויים בבעלי חיים
ישנן חברות קוסמטיקה שעושות ניסויים בבעלי-חיים וישנן חברות שלא עושות. חשוב להבהיר להורים שאנו מחליטים לא לקחת חלק בצרכנות של מוצרים שנוסו בבעלי-חיים. אפשר למצוא את רשימת החברות ה"טובות" באתר של האגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי-חיים.
בנוסף, חשוב מאוד לדעת שמשרד החינוך אוסר על ביצוע ניסויים בבעלי-חיים בבתי-ספר. אם ידוע לכם שמתכוונים לבצע ניסויים בבית-ספרכם, אנא הודיעו על כך לאגודה הישראלית נגד ניסויים בבעלי-חיים.


פעילויות והפגנות:
חשובת לידע את ההורים אם ברצונכם ללכת להפגנות ולפעילויות בנושא, וכמובן להסביר למה אני הולך/ת לאותה פעילות. חשוב מאוד גם כן לומר לאן הולכים ולנסוע רק למקומות ידועים ולהפגנות מסודרות ומאושרות ע"י המשטרה.

והעיקר, המון בהצלחה....
שני
קישורים נוספים: