רפובליקת בנענע

עלייתה ונפילתה של דיאטת אטקינס
דל בפחמימות, עשיר בסבל
מאת:עמותת אנונימוס16:12 14-8-2005
דיאטת אטקינס, שעוררה עשרות מיליוני אנשים לצריכה מוגברת של מוצרים מן החי כחלק מדיאטת הרזיה, נדחקה בחודשים האחרונים לשוליים של עולם הדיאטות. בתחילת אוגוסט 2005 פשטה את הרגל החברה שהקים אטקינס, אירוע המסמל את אובדן האמון הציבורי בהרזיה על בסיס זלילת בשר, מוצרי חלב וביצים.


/


אופנה רצחנית
רוברט אטקינס אחראי לעינויים ולמותם של בעלי-חיים רבים, בסדר-גודל של מאות מיליונים. בתקופה שבה אנשים המודאגים ממשקל-יתר פונים בדרך-כלל למזונות צמחיים בתור פיתרון, אטקינס הבטיח להם לרזות באמצעות אכילת חיות. התפריט דל-הפחמימות שקידם אטקינס, התיר לאנשים המעוניינים לרזות או לשמור על גזרתם לאכול מזון רב מן החי. כך, באמצעות פיתוי של "דיאטה ללא דיאטה" לכאורה, התפשט השיגעון. בשיאו, בפברואר 2004, סחף שיגעון הדיאטה דלת-הפחמימות 9.1% מכלל האזרחים הבוגרים בארצות-הברית. לאחר השיא, חלה התדרדרות, ששיאה ב-1.8.2005, בהודעה על פשיטת-רגל של החברה שייסד אטקינס. ולעומת התנודות הדרמטיות בדיאטות עתירות החלבונים, הנובעות מגל אופנתי חולף, שוק המוצרים מן הצומח גדל בהתמדה יציבה. לפי Mintel Group, בארצות-הברית גדל היקף השוק המוגדר כ"צמחוני" מ-646 מיליון דולר בשנת 1998 ל-1.6 מיליארד דולר ב-2003. ב-2001 נכנסו לשוק האמריקאי 21 מוצרים חדשים המוגדרים כצמחוניים, לעומת 94 מוצרים חדשים ב-2003.

ההצלחה
רוברט סי. אטקינס נולד ב-1930, קיבל תואר דוקטור לרפואה ב-1955 עם התמחות בקרדיולוגיה, וב-1972 פרסם את ספרו הראשון, "מהפכת התזונה של ד"ר אטקינס". ספרו "מהפכת התזונה החדשה של ד"ר אטקינס", שמהדורה ראשונה שלו פורסמה ב-1992, נמכר בלמעלה מ-10 מיליון עותקים והוא אחד מ-50 רבי-המכר של כל הזמנים. ב-1989 ייסד אטקינס חברה לממכר מזון דל-פחמימות, שנודעה לאחר מכן בשם Atkins Nutritionals. החברה מכרה חטיפים ומידע על תפריט דל-פחמימות. בשיא הצלחתו של שיגעון אטקינס, נפגעו חברות המתמחות במזון פחמימתי; ביוני 2004, למשל, פשטה את הרגל New World Pasta, החברה הגדולה לייצור אטריות בארצות-הברית, ודאי בעקבות נטישת פחמימות המונית.


הנפילה
אטקינס מת באפריל 2003. בעיתונות נחשף, שבנתיחה לאחר המוות התגלה לא רק שהוא סבל ממשקל-יתר, אלא גם מבעיות לב. בנוסף לכך, חברות גדולות יותר החלו לשווק חטיפים מתחרים וזולים יותר. דיאטות מתחרות וניהול כושל תרמו אף הם את חלקם לקריסת החברה של אטקינס. בעת פשיטת-הרגל, נותרה החברה בחובות של 300 מיליון דולר. בנובמבר 2004 צנח שיעור המקיימים דיאטה דלת-פחמימות ל-3.6% מכלל האוכלוסייה האמריקאית, וביולי 2005 עמד השיעור על 2.2%. החברה גם מסובכת בתביעה על נזקים שגרמה לצרכנים. ג'ודי גוראן מפלורידה תובע את חברת אטקינס בעזרת הארגון PCRM ("ועדת הרופאים לרפואה אחראית"). לטענת גוראן, שהתמיד בדיאטת אטקינס במשך שנתיים וחצי, הדיאטה גרמה לו לפתח רמות כולסטרול גבוהות ביותר, מחלת עורקים חמורה וסכנת סתימה הדורשת טיפול מסובך, בנוסף על כאבים עזים בחזה. כל הסימפטומים הללו לא הופיעו כלל בבדיקות טרם הדיאטה. גוראן מבקש לעצמו סכום פיצויים זניח ומתמקד בבקשה מבית-המשפט, שיחייב את החברה של אטקינס לשים תוויות אזהרה על מוצריה (מוצרים כאלה עדיין נמכרים למרות פשיטת-הרגל).

הנזקים לצרכנים
PCRM מקדם כבר שני עשורים רפואה מונעת ובעיקר תזונה נכונה. אחד מאתרי הארגון, Atkins Diet Alert, מרכז מחקרים וסיכומים מטעם מוסדות הבריאות בארצות-הברית בכל הנוגע לדיאטת אטקינס ודיאטות דומות. לפניכם ציטוטים נבחרים:

"ארגון הלב האמריקאי, ארגון התזונה האמריקאי וקרן הכליה האמריקאית פרסמו כולם הצהרות המזהירות מפני הסכנות השונות המקושרות לדיאטות דלות-פחמימות ועתירות-חלבונים." [...]
"התיאוריה מאחורי דיאטות דלות-פחמימות היא שאם המשתתפים בדיאטה נמנעים ממזונות המכילים פחמימות – כלומר עמילנים וסוכרים – הם יאבדו קילוגרמים. דיאטות כאלה מסלקות או מפחיתות באופן דרמטי צריכת פירות, מיצי פירות, ירקות עמילניים, שעועית, לחם, אורז, מוצרי דגנים וכל שאר המוצרים המכילים פחמימות, ומותירים דיאטה מוגבלת של מזונות המכילים בעיקר שומן וחלבון: בשר, גבינה, ירקות לא עמילניים, ומעט מאוד דברים אחרים. עם התקדמות הדיאטה, יש הקלה מסוימת בהגבלת הפחמימות, אולם מזונות שומניים ועתירי-חלבון ממשיכים לשלוט בצלחתו של מקיים הדיאטה.
"למרות דיווחים אנקדוטליים על איבוד משקל דרמטי לכאורה, האפקט של דיאטות דלות-פחמימות על משקל הגוף דומה לזה של דיאטות הרזיה אחרות. [...]
"סקירת 107 מחקרים על מגוון דיאטות הרזיה דלות-פחמימות ועתירות חלבונים, מראה שאיבוד המשקל בדיאטות אלה אינו נובע מאפקט ספציפי של הגבלות פחמימות; תחת זאת, איבוד המשקל תלוי במידה שבה הפחיתו מקיימי הדיאטה את צריכת הקלוריות וכיצד הם המשיכו במשטר התזונה. [...]
"דיאטות דלות-פחמימות כוללות באופן טיפוסי כמויות של כולסטרול, שומן, שומן רווי וחלבונים בכמויות החורגות מהטווח הבטוח המומלץ על-ידי האקדמיה הלאומית למדעים, ולעתים קרובות הן דלות בסיבים ובמרכיבים תזונתיים חשובים אחרים. ועדת התזונה של 'מועצת התזונה, הפעילות הגופנית והמטבוליזם' של ארגון הלב האמריקאי קבעה ש'דיאטות עתירות-חלבון אינן מומלצות משום שהן מגבילות מזונות בריאים שמספקים רכיבים תזונתיים חיוניים והן אינן מספקות את מגוון המזון הדרוש כדי לענות באופן הולם על הצרכים התזונתיים. פרטים הניזונים לפי דיאטות אלה מסתכנים אפוא בצריכת ויטמינים ומינרלים מוגבלת, כמו גם באי-תקינות כללית של הלב, הכליות והעצמות.'"

הסיכום של PCRM מזכיר שאין מחקרים על השפעת דיאטת אטקינס ודומותיה לתקופה העולה על שנה, אולם מתוך מחקרים קיימים על השפעות תזונה בכלל והמחקרים קצרי הטווח, ניתן להסיק שדיאטה דלת-פחמימות כזו "מעלה דאגות חשובות" לגבי סרטן המעי הגס, מחלות לב, ליקויים בתפקודי הכליות, סיבוכים בסוכרת ואוסטיאופורוזיס. במחקרים על דיאטה דלת-פחמימות למשך חצי שנה, הופיעו גם הסימפטומים הבאים: עצירות, כאבי ראש, ריח פה רע, התכווצויות שרירים, שלשול וחולשה כללית. אם כן, אכילה של מוצרים רבים מן החי גורמת נזק רב לצרכנים. אך הקורבנות הרבים והאומללים ביותר של דיאטות כאלה הם בעלי-החיים, המהווים קורבן לא רק של זלילה חסרת מעצורים, אלא גם של דיאטת הרזיה.מקורות:
Pallavi Gogoi, “Atkins Gets Itself in a Stew", Businessweek, 2.8.2005.
Elizabeth LeSure, “Low-Carb Pioneer Atkins Files Chapter 11”, Associated Press, 1.8.2005.
“Atkins Lawsuit Will Proceed, Doctors Say”, News Release, Physicians Committee for Responsible Medicine, 1.8.2005.
Christine van Dusen, “Meatless Products Gain Space on Shelves”, The Atlanta Journal-Constitution, 31.7.2005.
“Health Advisory”, Atkins Diet Alert (Physicians Committee for Responsible
Medicine), accessed 12.8.2005.
“Robert C. Atkins, M.D. 1930 – 2003”, Atkins Nutritionals, accessed 12.8.2005.קישורים נוספים: