רפובליקת בנענע

צמחונות וטבעונות – מה זה?
כל ההגדרות וההסברים
מאת:אמנוןימוס, דדי שי והאלת`22:20 11-4-2005
ישנם הבדלים קלים בין מילונים שונים, אך ההגדרות המקובלות הן:
צמחונות - צמחוני, על פי ההגדרה המקובלת של המושג, הוא מי שלא אוכל כל דבר שעשוי מחלקים של בעלי-חיים מתים, או שמכיל אותם. צמחונים אינם אוכלים פרות, תרנגולות, חזירים, דגים או כל חיה אחרת. יש צמחונים אשר אוכלים מוצרים שהופקו מהחי - מוצרי חלב, ביצים ו/או דבש.
בהגדרה יותר צרה, יש גם צמחונים שלא אוכלים שום מוצר שמופק על ידי פגיעה בבעלי-חיים, כלומר לא רק בשר, אלא גם חלב וביצים - תעשיות החלב והביצים אכזריות לא פחות, ולפעמים אפילו יותר מתעשיות הבשר. לצמחונים כאלו בדרך כלל קוראים "טבעונים".

לגבי טבעונות, שגורות בשפה שתי הגדרות - האחת מבוססת על טבעונות בריאותית והשנייה על טבעונות מוסרית. לשתי ההגדרות הרבה מן המשותף ובעיקר המנעות מאכילת מזון מהחי, כולל החיות עצמן ומוצריהן ביצים ומוצרי חלב. רוב הצמחונים המוסריים נמנעים גם מדבש.
טבעונים בריאותיים מוסיפים על כך בווריאציות שונות אי שימוש במזון מעובד, שימוש בחקלאות אורגנית, המנעות מתרופות, עישון ואלכוהול, עיסוק בספורט ועוד הרבה כללים ודרישות על פי תיאוריות ושיטות שונות לאורח חיים בריא.
טבעונים מוסריים (vegans) מוסיפים על נושא המזון המנעות מניצול בעלי חיים ללבוש (עור ופרווה), מקניית מוצרים של חברות שעושות ניסויים בבעלי-חיים, מהליכה לקרקסים שמציגים בעלי-חיים וכיוצא בזה .

ההבחנה אינה חד משמעית ורבים שהגיעו לטבעונות מסיבה מוסרית מנצלים גם את היתרונות הבריאותיים ומרחיבים גם מעבר למוצרים הכרוכים בניצול בעלי חיים. לאחרים שהגיעו לטבעונות (או לצמחונות) למען הבריאות הוסר המחסום העיקרי לאורח חיים מוסרי יותר והם מקפידים גם על עניינים שאינם קשורים לאוכל.
מכיוון שבעברית המילה טבעונות משמשת גם לטבעונות מוסרית וגם לתיאור מגוון שיטות לאורח חיים בריא, ההגדרה המתאימה ביותר לדעתי היא המכנה המשותף שהוא המנעות מאכילת מזון שמקורו בחי.

חוץ מהפן של זכויות בעלי חיים ובריאות, יש גם סיבות נוספות לצמחונות שיכולות להשפיע גם על תחומי חיים אחרים: אקולוגיה, זכויות הדורות הבאים, וניצול יעיל של משאבי כדור הארץ למניעת רעב בעולם השלישי. יש גם סיבות דתיות, מהיהדות או מדתות אחרות, כאן מדובר בנקודת מבט דתית על הסיבות האחרות (צער בעלי חיים=זכויות בע"ח, בל תשחית=אקולוגיה, ונשמרתם לנפשותכם=בריאות).


מה כוללת טבעונות:
אוכל:
בשר, דגים, ביצים, מוצרי חלב, דבש ומוצרי כוורת, ג'לטין (למעט ג'לטין צמחי), מספרי E - צריך לקרוא את הסימון על המוצרים ושים לב לניסוחים כמו "קזאין" "מי גבינה" ו"אלבומן ביצה" (מה שהופך הרבה מוצרי סויה ודומיהם ללא כשרים לטבעונים). "חומר מתחלב", אגב, הוא אמולטור ולא קשור לחלב, ו"בחזקת חלבי" אומר שהכלים לא הוכשרו מאז שימשו לייצור מוצרים חלביים, ולא שהמוצר עצמו מכיל חלב. אבל הכיתוב "פרווה" אינו מבטיח לנו מוצר נטול חיה לגמרי, ומקרה הג'לטין של שטראוס הוא דוגמא מצוינת. למהדרין יש גם את הסוכר, אבל זה זניח.


ביגוד והנעלה:
מוצרי עור, פרווה, מעילי פוך, נוצות, צמר לסוגיו, והמהדרין נמנעים גם ממשי. בנעליים יש לבדוק את התוויות ולא להסתמך על דברי המוכר – לפעמים הנעל אינה מעור, אבל הסוליה או הלשון כן.

קוסמטיקה:
ציור הארנבת על המוצר אינו מבטיח שאכן הוא לא נוסה על בעלי חיים או שאין בו מרכיבים מהחי, וכל עוד לא נושא הסימון לא יוסדר בחוק, זה לא ישתנה. לכן כדאי לבדוק במדריך הקוסמטיקה של האגודה נגד ניסויים בבעלי חיים.

תרופות:
אין מה לעשות, החברות מחויבות לערוך ניסויים בבעלי חיים כחלק מתהליך אישור התרופות. כאשר נזקקים לתרופות קונבנציונליות, אין אופציה ואין את מי להחרים. ויש תרופות המופקות תוך ניצול בעלי חיים – הורמונים לנשים משתן סוסות מעוברות, פרופוליס מכוורות ועוד.

בידור:
קרקסים עם מופעי חיות, רודיאו, אדם-תנין, מלחמות פרים, מרוצי סוסים, גני חיות, פינות ליטוף, רכיבה על סוסים, גמלים וחמורים.

חיות מחמד:
חנויות לממכר חיות מחזיקות אותן בתנאים קשים, וכדי לא לממן אותן אפשר לקנות אוכל למחמדים בחנויות אחרות או ברשתות השיווק. חברת איאמס-יוקנובה עורכת ניסויים בבעלי חיים ואפשר לקנות מחברות אחרות. דגי אקווריום אסור לקנות בכלל.

שונות:
שנהב, קרן, שמיכות וכריות פוך, פילם לצילום (מכיל ג'לטין), קונדומים ומוצרי לייטקס (מכיל קזאין).
אל-על, שמטיסה קופים לניסויים, וחברות תעופה נוספות. אינטרנט זהב, שמנכ"לה אלי הולצמן הוא מבעלי חוות "מזור" לגידול קופים.


ברור שעמידה בכל התנאים היא קשה ולא תמיד אפשרית. לכן, אין צורך לעמוד בכל התנאים בכדי להקל על סבלן של החיות, אבל חשוב לעשות משהו מהרשימה, ולנסות להוסיף עוד פריט עם הזמן.קישורים נוספים: