רפובליקת בנענע

אוכל, שתיה, גבר, אישה
האם יש בכלל קשר בין מגדר לצמחונות?
מאת:haleth21:45 7-3-2005
ביום האישה מקובל לקשר כל נושא לנשים ואין שום סיבה שהרפובליקה תסטה מהנהוג ולא תבדוק האם יש קשר בין מגדר לצמחונות (כמובן, כל עוד אנחנו לא מחלקים ערכות לטיפוח החן או את ספר ההדרכה האולטימטיבי "כיצד להיות אסרטיבית במטבח")..

אם כן, האם יש בכלל קשר בין מגדר לצמחונות?
נעמה הראל, במאמרה "צמחונות כפמיניזם, בשר כסמל לשליטה גברית" טוענת שאכן יש קשר. היא מראה כיצד בשר נתפס כמאכל גברי- מאכל שגברים אוהבים וצריכים יותר מאשר נשים, והציד מקושר לגבריות ולמבחני בגרות לנערים, בעוד העיסוק בצמחים וליקוטם היה לעיסוקן של הנשים. הראל מביאה ציטוטים ונתונים בתחומים שונים – הוגי דיעות, היסטוריה, שפה-מגדר-אכילה ועוד, ומאמרה מומלץ מאוד.

כולנו מכירים ההזדמנות היחידה שגברים יעסקו בבישול - טקס ה"על האש", צלית חיות מתות. טקס זה כנראה אינו נתפס כעבודות בית אלא להמשך למלאכת בציד, כמשהו גברי ומכובד.
גם שרי אנסקי, הרחוקה מאוד מצמחונות, כותבת כיצד נשים מבשלות בשר קפוא, בעוד הגברים "דופקים סטייק" טרי, והיא מנסה לטעון שהעיסוק הנשי בחיות מתות קשור לשליטה "ובאותם רגעים של שליטה בבחירת הבשר יש בתנועת גופן כוח ארצי מכשף בעיני".

קרול אדמס, תאורטיקנית פמיניסטית, טענה כי אכילת בשר מציינת שליטה גברית בטבע. אמנם גם נשים הן צרכניות של בשר, אך אדמס מראה כי יש דמיון בין יחס הגבר לאישה ליחס הגבר לחיות: בחברות בהן יש מחסור בחלבונים, גברים צורכים יותר חלבונים מנשים ומילדים,למרות שאלה הזקוקים להם ביותר הם ילדים ונשים הרות; בשר נתפס כמקנה יתרונות שכליים וכמכונן זהות גברית (בעוד צמחונות מזוהה עם נשיות, זיהוי בעל אפיון שלילי) – כך, במלחמת העולם השניה התקבלה החלטה להאכיל את החיילים בהרבה בשר אדום.

מנתונים שונים עולה כי בין הצמחונים, אחוז הנשים גבוה מאחוז הגברים. ובמקביל, מעילי עור מקושרים למאצ`ואיזם ולמיניות. פריטי עור אחרים – תחתוני עור, חזיות עור – מקושרים למיניות ביזארית. וכך גם אכילת בשר – קבלת אונות גברית, מיניות חייתית, מהחיות.

גם לחקר בעלי החיים וזכויות בעלי החיים הביאו הנשים ראיה שונה: הספר "מכונות חיות", המסמך הראשון שתיאר את המתרחש במשקים מתועשים, נכתב ע"י אישה צמחונית, רות האריסון, שהתחקירים החלוציים שבו עודם רלבנטיים גם כיום. ואילו חקר הקופים עבר מהפכה בעקבות כניסת חוקרות לתחום, שהביאו עימן תפיסה חברתית שונה לגמרי משל החוקרים הגברים שקדמו להן.

יש קשר?
די כבר לפמיניזם בכל מקום?
או שאולי די לאכילת הבשר?ועוד בנושא:

שנת הבשרים שלי
חזירויות
יופי שחורקישורים נוספים: