רפובליקת בנענע

סוכר
סוכר לבן, סוכר חום, קנה סוכר, סלק סוכר, מולסה והאם סוכר מתאים לטבעונים?
מאת:אמנונימוס ונמסיס21:57 29-1-2005
ישנם שני מקורות עיקריים לסוכר שולחני - קנה סוכר וסלק סוכר. סוכר מיוצר מסלק סוכר או מקנה סוכר. בעבר רוב הסוכר בארץ היה מסלק סוכר, אבל כיום יתכן שהדבר שונה מכיוון שהסוכר מיובא ממקורות שונים.
הסוכר החום המצוי בחנויות מיוצר על ידי ציפוי גבישי הסוכר השולחני במולסה (דבשה) ליצירת ציפוי בעובי הרצוי. צבעו של הסוכר החום נע בין צהוב בהיר לחום כהה ונקבע על פי דרגת צבע המולסה.
המולסה היא סירופ כהה הנותר לאחר תהליך הגיבוש של הסוכר מתוך המיץ של קני סוכר או סלק סוכר בזמן זיקוק סוכר. סירופ המולסה מופרד מגבישי הסוכר על ידי צנטריפוגה במספר שלבים ועל כן יש דרגות שונות לצבע המולסה.
סוכר חום דמררה (demerara) וגם סוכר חום מוסקובדו (muscovado) הינם סוכר לבן במקור אך בשונה מסוכר חום רגיל יש להם שכבה עבה יותר של מולסה שנותנת טעם חזק יותר. סוכר טורבינדו (Turbinado) הינו סוכר "גולמי" שעבר רק חלק מתהליכי הזיקוק, כיסוי המולסה העבה שלו נותן לו את צבעו הזהוב וטעם קרמלי עדין.
סוכר דמררה משמש במקומות רבים לתה, ויותר מתאים לכך מאשר סוכר לבן - אבל זה כבר עניין של טעם


האם בייצור הסוכר יש שימוש בחיות מתות?
סוכר מסלק סוכר אינו מסונן בעזרת עצמות והוא מתאים לטבעונים. הבעיה היא שלא מצויין על האריזה אם הוא מסלק או קנים ויש לברר.
סוכר מקנים מסונן לפעמים (לא תמיד) בעזרת פחם פעיל המיוצר מעצמות של פרות (לא דגים), לאחר שהופק מהן ג´לטין. הפחם לא נשאר בסוכר ונעשה בו שימוש רב פעמי. לכן גם הדבר לא ניכר בכשרות.
המולסה מיוצרת תמיד מסוכר קנים, לא מזוקק. הסוכר החום הנפוץ, הכהה הוא סוכר לבן בתוספת מולסה. לכן הדבר לא פותר את הבעיה.
גם סוכר חום בהיר מקנים עובר סינון, לפעמים בעזרת עצמות. סוכר חום מסוג "טורבינדו" מסונן על ידי צנטריפוגה ושטיפה בקיטור והוא בטוח לטבעונים.
בכל מקרה, מדובר בשימוש בשאריות מהשאריות ומכיוון שנעשה שימוש חוזר רב בפחם, מדובר בכמויות קטנות והתרומה לתעשיית המזון מהחי היא זניחה.

בעולם בו אנו חיים לא ניתן להמנע כליל מניצול עקיף של בעלי חיים. יש לחתור להקטנה ככל האפשר של הניצול ובמסגרת המאמץ שכל אחד מקדיש לכך, ראוי לתת עדיפות לתחומים בהם הניצול משמעותי יותר.

למעוניינים להקפיד גם בנושא זה, להלן הפתרונות הבטוחים כטבעונים:
ממתיקים לא מזוקקים כמו תמרים, רכז תפוחים, מולסה, לתת, סירופ תירס.
סוכר חום טורבינדו
סוכר לבן או חום מסלק סוכר (דורש בירור)
סוכר לבן או חום מקנה סוכר אשר סונן לא בעזרת פחם מעצמות (דורש בירור)קישורים נוספים: