רפובליקת בנענע

צמחונות בשנת שירות
הולכים לגור בקומונה עם עוד כמה אנשים – איך מסתדרים עם האוכל?
מאת:נטע558, מרב776, N-O-X ועוד12:15 21-8-2004
האם מקובל לדרוש מהחבר'ה בקומונה לקנות מוצרים צמחוניים כאשר מדובר בתקציב המשותף לכולם?
האם אפשר לבקש מאנשים שיתחשבו ולא יעבירו לי סכין למריחת החומוס אחרי שחתכו בה נקניק?חיים משותפים ואידיאולוגיה
בדר"כ, לכל אחד בקומונה יש העדפות אחרות באוכל. זה לא תמיד קשור לאידיאולוגיה, לפעמים אנשים סתם לא אוהבים חומוס (באמת!). בסופו של דבר, מסתדרים. נכון, המגורים המשותפים (מאד משותפים במקרה של קומונה) עם אוכלי בשר יכולים ליצור בעיות מסוימות, אבל לקומונה גם יתרונות בצידה. בקומונה אתם מחליטים מה לקנות ואיפה לקנות, ולכן מימוש אידיאולוגיה צרכנית יכול לבוא לידי ביטוי בקלות.
חלק ממה שקומונה מתיימרת לתת לקומונר זה התנסות באורח חיים אידיאולוגי יותר (לפחות ככה טוב לראות את זה). אם חלק מאורח חיים אידיאולוגי עבורך מתבטא בבחירות צרכניות מסוימות (כמו ביצי חופש), זה טבעי להביא זאת לקומונה.

באופן כללי הקומונה זו הזדמנות מעולה ללמוד איך לחיות עם אנשים- איך לעשות פשרות ולבוא לקראת האחר במה שחשוב לו (דבר שצריך ללמוד בכל פעם שגרים עם מישהו, לא משנה אם אתם נשואה לו או "שינשינים" איתו). זה לא קל! כי יש כל מיני אנשים ואתם לא בדיוק בחרתם עם מי תגורו, וגם אם כן- תמיד יש הפתעות.
צריך מההתחלה לעשות שיחות קומונה שבהן כל אחד מדבר על מה שחשוב לו ומעלים הצעות איך להתמודד עם זה - ומנסיון -זה ממש חשוב. אם תהיה לכם הנחייה טובה המנחה יזום את זה - אם לא : חשוב שתעשו את זה לבד: פשוט קובעים חוקים בקשר לניהול המטבח, הכביסה, נקיון השרותים... הקומונה שלנו כמעט התפרקה לא בגלל ויכוחים עקרוניים על ניהול הקן או שיטות עבודה אלא בגלל הנושא המהותי של שטיפת כלים. באמת. ושנה זה לא הרבה זמן, לכן חשוב לדבר על הדברים מההתחלה ולא לחכות ולקוות שדברים יסתדרו.
תהיו מוכנים לזה שגם אתם אולי תצטרכו להתפשר בדברים מסויימים, נניח לשמור לעצמכם את הכלים שלכם בצד כדי שלא יגעו בשר.


כלכלה
ראשית, תנסו להיות האקונומים של הקומונה (האחראים על קניות ועל האוכל) וכך תוכלו לדאוג למלאי מספיק של דגנים, קטניות, ירקות ופירות, וגם דברים שקצת מעבר: מעדני סויה, גרנולה, סוכר דמררה. וממילא, התזונה של רוב האנשים לא מורכבת מהמון בשר- כמה פעמים בשבוע ושאר הארוחות, בוקר ערב וחלק מהצהריים, אוכלים דברים שלא מכילים בשר- פסטה, סלטים, לחם, מאפים ומאכלים דומים.

שנית, לא חייבים לקנות מוצרים מוכנים יקרים כמו שניצלים צמחיים מוכנים. זו המלצה שנכונה גם לגבי הבשר שקונים - כמו שלא סביר שתרצו לבזבז כסף על שניצלים מוכנים והמבורגרים כשאפשר לקנות בשר טחון, כך גם אפשר להעדיף מזון צמחי זול יותר (והרבה יותר בריא).
מזון צמחי יכול להיות אפילו זול יותר: אם תקנו שעועית או בורגול או דגנים וקטניות אחרים בתפזורת (יש תמיד בשווקים ובחנויות טבע), זה יוצא הרבה יותר זול מכל המזון המעובד, ואפילו בהשוואה לבשר טחון.
נכון שזה דורש קצת השקעה, אבל זה שווה את זה - בריאותית, כספית ומוסרית...

קניה זולה לפעמים דורשת יותר בישולים בקומונה, אבל אם משקיעים בזה מקבלים רק טוב בחזרה.
בכלל, אם תבשלו לכולם מדי פעם ארוחה צמחונית, גם תחשפו אותם לעולם טעמים ללא בשר, גם תקטינו מעט את צריכת הבשר שלהם (כי באותה ארוחה לא יהיה בשר) וגם תוודאו שיהיה לכם מה לאכול. לא רק שתדעו שאין חשש לבשר באותה הארוחה, הם ילמדו מה אתם אוכלים ואיך להכין את זה.

אבל כמובן שהפתרון הכי פשוט הוא לצמחן ולטבען את כל הקומונה. פשוט תביאו אותם למפגש פורום שיטעמו משהו...


שירות לאומי באנונימוס
תמיד ישנה האופציה לשירות עם צמחונים וטבעונים נוספים תוך תרומה משמעותית למען בעלי החיים:
אם את/ה צמחוני/ת שאכפת לה/ו מבעלי-חיים, קיבלת פטור משירות צבאי (מכל סיבה שהיא) ואת/ה מעוניין/ת להקדיש את השנה הקרובה לעבודה התנדבותית במסגרת "שירות לאומי" (באופן מוכר, הכולל את כל ההטבות הנלוות לכך) – פנה/י לאנונימוס!
לפרטים: רעות re_ut@walla.co.il או להשאיר הודעה במשרד: 03-5226992. בעל/ת ניסיון רלוונטי – נא לשלוח קורות חיים לפקס 03-5220699 ואנו ניצור עמך קשר.


אין כמו צמחונות בשנת שירות!
(בעצם יש, טבעונות!)


קישורים נוספים: