רפובליקת בנענע

קארל לואיס, ספורטאי טבעוני
ועוד ספורטאים צמחונים
מאת:דדי שי8:30 15-8-2004אנשים רבים חוששים מפני מעבר לצמחונות או טבעונות משום שהם חושבים שתזונה מהצומח לא תוכל לספק את כל צרכיהם התזונתיים, ובעיקר אם הם עוסקים בספורט וזקוקים לכמות חלבון רבה.
המציאות מוכיחה שאין ביסוס לטענה הזו - צמחונים וטבעונים רבים עוסקים בספורט ואינם סובלים מחסרים תזונתיים כתוצאה מהדרישות הגבוהות של אורח החיים הספורטיבי.
אתר האיגוד הבינלאומי לצמחונות מונה רשימה של לא פחות מ 65 ספורטאים מקצועיים ועטורי פרסים צמחונים או טבעונים.
הבולט ביותר בהם הוא מדליק המשואה באולמפיאדה זו ומגדולי האתלטים האולימפיים של דורנו: האצן קארל לואיס.קארל לואיס ייצג את ארצות הברית בארבע אולימפיאדות רצופות, החל מ1984 וכלה ב1996. במהלך הקריירה שלו הוא שבר מספר פעמים את השיא העולמי בריצת 60, 100 ו400 מטר, והשתתף גם בענף הקפיצה לרוחק. בסך הכל הספיק לזכות ב9 מדליות זהב ובמדליית כסף אחת.
מגיל צעיר נטה לאכילה בריאה, בהשפעת אימו, אבל רק ביולי 1990 הפך סופית לטבעוני. הוא נמנע לחלוטין מכל מוצר מהחי: בשר, דגים, ביצים חלב ומוצרי חלב, ומקיים תזונה ממקורות צמחיים בלבד.
בהקדמה לספר "Very Vegetarian" הוא מספר שהמעבר לתזונה טבעונית העלה את רמת הסיבולת שלו ושיפר את הרגשתו הכללית וביצועיו הספורטיבית. השיא העולמי החדש שקבע בריצת 400 מטר באולימפיאדה הראשונה שבה התחרה כטבעוני (ב1992), עדיין לא נשבר, ובתחום זה הוא ממשיך להחזיק בשיא העולם עד היום.
באתר האינטרנט האישי שלו הוא ממליץ על תזונה שמבוססת בעיקר על פירות, ירקות ודגנים מלאים. כמקורות לחלבון הוא ממליץ על קטניות, ולעומת זאת להמנע מחלב ושומן מהחי.קארל לואיס אינו הראשון במסורת הספורטאים האולימפים הצמחונים- כבר באולימפיאדה היוונית בעת העתיקה התחרו ספורטאים צמחונים:
מילו מקורוטון, שהיה אחד מהאתלטים הידועים והמוצלחים ביותר באולימפיאדה היוונית הקדומה (הוא זכה במקום הראשון בתחרות ההאבקות שש פעמים ברציפות, משנת 540 לפני הספירה ועד שנת 516 לפני הספירה- הישג בלתי-רגיל במושגי זמננו) השתייך לקהילה הפיתגוראית (שנוסדה על ידי הפילוסוף והמתמטיקאי היווני פיתגוראס) שעקרונותיה דגלו ביחס מוסרי כלפי בעלי-חיים ובצמחונות.קישורים נוספים: