רפובליקת בנענע

תזונה נכונה ורפואה מונעת
על ספרו של ד"ר צחי טורקניץ'
מאת:עמותת אנונימוס10:24 17-7-2004
על המחבר
ד"ר צחי טורקניץ' הוא רופא שהתמחה ברפואת המשפחה והשתלם גם ברפואה אלטרנטיבית ובאקופונקטורה. ב 15 השנים האחרונות הוא מרצה על תזונה ורפואה מונעת.

שווה לכל נפש
הספר יצא בהוצאת מודן בשנת 1998 והוא מכיל 320 עמודים. הספר כתוב בלשון פשוטה ושווה לכל נפש, אך הוא מגובה מדעית ומכיל הפניות למחקרים בנושא וכן נספחים, הכוללים גרפים וטבלאות מדוקדקות. הספר כולל מידע תיאורטי רב ולצדו עצות מעשיות למי שמעוניינים לשפר את בריאותם ולמנוע מחלות באמצעות שילוב של תזונה בריאה מן הצומח ופעילות גופנית.

ההמלצה העיקרית: תזונה צמחית
הטענה הבסיסית של הספר היא שתזונה נכונה תסייע לנו לשמור על בריאות תקינה ותמנע מחלות, כגון סרטן, התקפי לב, סוכרת, אוסטאופורוזיס, דלקות פרקים ואלרגיות. תזונה נכונה, טוען טורקניץ', היא תזונה המבוססת על מזונות מהצומח בלבד:
"אפשר לדרג את התזונה הנכונה בסולם ערכים מ-1 עד 10. התזונה הגרועה ביותר כוללת את כל המזונות מהחי, ומעט ירקות. התזונה האיכותית ביותר - היא התזונה הטבעונית."
(עמ' 32)

מדיניות ההנחות
עם זאת, טורקניץ' מנסה לעזור גם לצמחונים שאינם טבעונים וכן לצמחונים למחצה (כלומר, מי שצורכים בשר בכמויות קטנות) לשפר את תזונתם ובריאותם במסגרת בחירתם שלא להימנע לחלוטין ממוצרים מהחי. יוצא-דופן יחיד הוא המלצתו על שימוש בשמן דגים. אך באופן כללי, אין ספק כי הספר הוא נדבך חשוב בארון הספרים הצמחוני-טבעוני העברי.

את הספר ניתן לשאול מספריית אנונימוס או לרכוש בחנויות הספרים ובאינטרנטקישורים נוספים: