רפובליקת בנענע

קצת על בודהיזם
אדם יכול להיות בודהיסט מבלי לדעת זאת
מאת:Kooks 21:42 12-4-2004
על רגל אחת – אם מתייחסים לבודהיזם כאל דת, זוהי אחת הדתות היחידות שאינה מאמינה בקיומו של אל או אלים, אפשר לומר שזאת דת אתאיסטית. הבודהה היה אדם רגיל – כמו כל אדם – ואנושי לחלוטין. הפירוש של המילה "בודהה" היא "מואר" והבודהה עליו כולם מדברים הוא אחד מיני רבים – הוא לא היה הראשון ובטח שלא האחרון – לכל אדם יש את הפוטנציאל להפוך לבודהה – גם לאדם שלא יודע אפילו על קיום הבודהיזם – כי בודהיזם יותר מדת או תורה הוא הבנה.

לדוגמא – לפני בערך שנה מישהו אמר לי שאדם יכול להיות בודהיסט מבלי בכלל לדעת על זה – וזה סקרן אותי, אז התחלתי לקרוא על זה ופשוט הייתי בשוק – כי כל מה שהאמנתי בו כל החיים שלי (אתאיזם, גלגולי נשמות, קארמה וכו`) היה כתוב שם – למרות שאף פעם לא קראתי על זה לפני. אז אם מישהו שואל אותי אני לא ממש יודעת מה לומר – כי אני לא שיניתי כלום באמונה שלי – אם משהו השתנה זה יותר בכיוון של עכשיו אני חושבת שאני לא יודעת כלום – פעם "ידעתי" שאין אלוהים ו"ידעתי" שאין גן עדן או גיהנום וכו` – והיום אני חושבת שזה לא ממש ככה – אני לא יודעת שום דבר מהדברים האלו – אני מאמינה שאין אלוהים ואני מאמינה שיש קארמה ואני מאמינה שהתנהגות לא מוסרית היא שלילית – אבל אני לא יודעת את זה. יכול להיות שמחר בבוקר (או עוד שנייה) אני אמות ואני אגלה שיש אלוהים – אבל זה לא ישנה לי, כי הפסקתי לקבע את עצמי ברעיונות של ידיעה שאני לא יכולה להוכיח. אני כותבת את הדברים האלו כי אחד מהמאמרים שתרגמתי אומר דברים דומים הנקשרים לצמחונות וגם כדי להסביר שכל מה שתרגמתי פלוס מה שאני חושבת הם דברים אישיים מאוד. בודהיזם שונה מאוד מדתות אחרות כי אין "דוגמה" כמו בדתות אחרות כמו למשל יהדות, נצרות ואיסלאם – הרעיון של חטא לא ממש קיים – הדבר הכי קרוב ל-10 הדברות הוא חמשת העיקרים הראשונים (לא לגנוב, לא להרוג, לא לכפות סקס, לא לשקר ולא להסתמם) והם יותר הנחיות לחיים ולא ציוויים. הרבה יותר חשוב מה שהולך בראש לך מאשר המעשים – משהו כמו ההבדל בין לרצוח מישהו והריגה בשוגג.

ועוד בקשר לבודהה – אני מאמינה שחלק ממה שהוא לימד (אם הכתבים הם אכן נכונים וזה מה שהוא אמר – אין לי דרך לדעת זאת) הוא לא נכון. יכול להיות שאני טועה כמובן. אני מאמינה שהרבה ממה שהוא אמר היה תלוי תקופה ולא נכון עוד היום, בעולם שלנו. אני לא חושבת שהוא היה מסכים עם מה שקורה היום בעולם לשם יצירת מזון – יהי זה בשר, חלב, ביצים, ירקות או כמעט כל דבר אחר שמיוצר היום בעולם וגורם לסבל רב. אני כן מאמינה שהוא היה אדם נבון מאוד – הוא דיבר הרעיון של איך נוצר העולם (כוכבים אחרים, המפץ הגדול וכו`) לפני 2,500 שנים – הוא גם קיבל נשים בתור נזירות ותלמידות לפני 2,500 שנים – אז אני כן מאמינה שהוא היה אדם ענק ונבון. אבל באותה מידה – שוב – אם הכתבים נכונים – הוא היה יהיר – כשאני חושבת שיהירות היא תכונה מאוד שלילית. והיו לו רעיונות שאני חושבת שהוא דיבר עליהם בצורה מאוד נחרצת – ואני חושבת שזה שולל את המשנה שלו. אבל הוא גם אמר שהוא לא רוצה שאף אחד יקח את כל מה שהוא אומר בבטחון ושכל אחד יבדוק את הדברים לעצמו – ואני מאוד מאוד מעריכה את זה – וזאת הדרך שלי עם בודהיזם – אני מאמינה בזה אבל לא לוקחת את זה כתורה מסיני – אני מאמינה בזה וחושבת שזה נכון – אבל מבינה שיכול להיות שזה הכל גיבוב של שטויות. ואם כן? מה לעשות. אני מנסה לחיות את חיי בדרך שאני מאמינה שהיא כמה שיותר מוסרית ומנסה לגרום כמה שפחות סבל והרג לאחרים, ומקווה שכשהל יגמר אתחרט על כמה שפחות וארגיש שבחרתי את הבחירות שלי מהמניעים הנכונים.

כמו בכל דת או פילוסופיה - יש המון דיעות ואנשים שיאמרו לכם דברים שונים - יש רעיונות מאוד עיקריים אך כל אדם מבין את הדברים ע"פ אמות המידה המוסריות שלו והדרך בה היא חונך.


קישורים נוספים: