רפובליקת בנענע

לטייל בלי להתעלל
מדריך למטייל/ת הטבעוני/ת בחו"ל
מאת:אנונימוס, נעמה הראל 13:55 11-4-2004
עם בוא הקיץ נוסעים רבים לחו"ל. האם ניתן לשמור על אורח-חיים טבעוני בניכר? בהחלט כן, והנה מספר עצות כיצד לעשות זאת:

ראשית כל - אל תטוסו אל-על. לאחרונה, חזרה בה אל-על מהתחייבותה שלא להטיס קופים לניסויים מישראל לחו"ל. משמעות ההחלטה היא, שבאופן קבוע יועברו משלוחי קופים מחוות מזור לחו"ל, במטוסי אל-על. לפיכך, התנועה לזכויות בעלי-חיים קוראת שלא לטוס באל-על. מומלץ ליידע את משרד הנסיעות מדוע אינכם טסים באל-על וכן מומלץ ליידע את הנהלת אל-על לגבי החלטתם. כִתבו מכתבים, בצירוף צילום כרטיס הטיסה שלכם מחברת תעופה אחרת, למנכ"ל אל-על, עמוס שפירא, פקס: 9714405-03, למזכיר אל-על, עו"ד איתמר ברטוב, פקס: 9717334-03. ניתן גם לשלוח בדואר: אל-על, ת.ד. 41, נתב"ג .70100 למעל מ 110 חברות תעופה מסרבות להטיס קופים לניסויים. החרימו גם חברות תעופה אחרות שעדיין מטיסות קופים לניסויים לפי הרשימה המצורפת. עם הזמנת כרטיס הטיסה אל תשכחו להזמין מנה צמחונית. כל חברות התעופה מספקות מנות צמחוניות לפי הזמנה מראש, וחברות מסוימות אף מספקות מנות טבעוניות (אם כי במקרים רבים המנה הצמחונית היא טבעונית).

ציוד ללא אלימות. כיום, אין כל קושי להשיג תיקים שאינם מעור - הן מזוודות והן תיקי צד או גב מיוצרים מבדים או מחומרים עמידים וחזקים. קשה יותר למצוא נעליים שאינן מעור. אם הנכם יוצאים למסע רגלי ממושך, כגון טיפוס הרים, חברת garmont משווקת בארץ דגם הנקרא vegan, שאינו מכיל עור. מדובר בנעל מקצועית מאוד, שמחירה כ-600 שקלים והיא נמכרת בחלק מחנויות "למטייל" ברחבי הארץ (ניתן להשיגה בחנות העודפים של "למטייל בהנחה משמעותית). בחנות האנגלית "נעליים צמחוניות" תוכלו להזמין נעליים מסוגים שונים - החל מנעלי טיולים וכלה בנעליים אלגנטיות, והכל - ללא עור ומרכיבים מהחי. בארצות-הברית מוכרים נעליים צמחוניות ב Pangea, חנות הממוקמת במרילנד, ליד וושינגטון. בשתי החנויות ניתן לבקר או להזמין את הנעליים דרך אתר האינטרנט. נעלי הליכה לא מקצועיות, שאינן מכילות עור, קל הרבה יותר להשיג - כל חברות נעלי הספורט הגדולות משווקות דגמים ללא עור. נעליים זולות ביותר לא מעור (כ 50 שקלים לזוג) ניתן להשיג בשווקים, כגון שוק הכרמל בתל-אביב, שם ניתן למצוא עשרות דגמי נעלי ספורט מחומרים סינתטיים, ונעלי "פלדיום".

מדברים צמחונית. במקרים רבים תמצאו את עצמכם במדינה שאינכם דוברים את שפתה. לפיכך מומלץ מאוד ללמוד מספר ביטויי מפתח בשפת המקום שאליו אתם נוסעים, כגון "אני צמחוני/ת", "אני לא אוכל/ת ביצים" וכו'. כדאי לטרוח ללמוד את שמות כל המוצרים שאינכם צורכים, שכן הביטוי "אני צמחוני/ת" אינו מספיק: במקרים רבים, עלולים להגיש לכם דגים (גם בישראל!), ואפילו עופות; רבים גם אינם יודעים מהי משמעות המושג "טבעוני". באתר האינטרנט של IVU, איגוד הצמחונים הבינלאומי, תוכלו למצוא רשימה מפורטת של ביטויים שימושיים לצמחונים ולטבעונים בעשרות שפות. בשהותכם בחו"ל תוכלו גם ליצור קשר עם קבוצות מקומיות הפועלות לקידום צמחונות ולהתייעץ איתן. ובלי קשר למציאת מקום לסעוד בו, ייתכן שתמצאו עניין לבקר בארגונים לזכויות בעלי-חיים בעולם.

מסעדות צמחוניות. באינטרנט תוכלו למצוא רשימות מפורטות של אלפי מסעדות צמחוניות ברחבי העולם מסודרות לפי שמות מדינות וערים, וכן לרכוש ספרים המכילים מידע למטייל/ת הצמחוני/ת בעולם. בעברית יצא הספר חו"ל לצמחונים, שאותו ניתן לרכוש בחנויות הספרים או לשאול מספריית אנונימוס. אם הנך דובר/ת את שפת המקום, תוכל/י לסעוד במסעדות שאינן צמחוניות או טבעוניות, אך מכילות מנות מן הצומח - תוכל/י לברר עם המלצר/ית מהן המנות שביכולתכם לאכול.

מילון כיס. מעבר לביקור במסעדות, ייתכן כי לעתים תרצו לקנות מוצרים בסופרמרקט, ולא תמיד תמצאו את רשימת המרכיבים באנגלית. לכן כדאי להכין מבעוד מועד דף שיהווה מילון קטן לשמות מוצרים ומרכיבים שאינכם צורכים, וגם שמות מרכיבים שאתם צורכים, אך עלולים להיראות "חשודים", כגון: שמרים, עמילן ותבלינים נפוצים. לצמחונים ולטבעונים האדוקים, כדאי לקנות רק מוצרים שניתן לבדוק את רשימת התכולה שלהם, שכן רבים מן המוצרים, אשר בישראל מיוצרים ללא מרכיבים מן החי - מיוצרים במדינות רבות עם מרכיבים מפתיעים. באירופה למשל, מרבים לייצר לחם עם חלב, ועוד יותר מכך - עם שומן מן החי (בדרך-כלל חזיר - ובמקרה זה, תווית של כשרות מבטיחה שמרכיב זה לא קיים במוצר). מוצרים תמימים למראה, כגון ממתקים, מכילים לעתים קרובות שומן חיות. אולם בכל סופרמרקט קל למצוא גם מוצרים טבעוניים דומים.

אוכל מהבית. אם ברצונכם לחסוך בכסף, כדאי להביא אוכל מהבית. מטיילים רבים מצטיידים ב"חמים וטעים" לסוגיו (של אוסם, תלמה או קנור) - סדרה מהירת הכנה של תבשילי אורז או אטריות עם תוספות ובטעמים שונים. קיימות גם אבקות מרק צמחי מצוינות, אבקת תפוחי אדמה להכנה מהירה וכדומה. תבשילים דומים הנמכרים בחו"ל (באירופה למשל) אינם בהכרח צמחוניים. על אף שבהתאם להוראות ההכנה יש לבשל את התבשיל במים רותחים כחמש דקות (ובאכסניות מסוימות תוכלו לקבל נגישות לכיריים, או שתוכלו להצטייד מראש בגזייה), ניתן גם להסתפק בהשריה של התבשיל במים רותחים למשך כעשר דקות, כשהוא מכוסה. לשם כך, מומלץ להצטייד בכף חשמלית. מומלץ לערבב את התבשילים עם שבבי סויה, המצריכים רק השריה במים רותחים והמשפרים את ערכו התזונתי של התבשיל. אפשר להצטייד גם בקופסאות שימורים קטנות של ממרח חומוס, חמאת בוטנים (באירופה ובארצות-הברית, לפחות, קל מאד להשיג חמאת בוטנים) וכן אגוזים, שקדים ופירות יבשים. אם הנכם נוסעים למדינות זולות במיוחד, שהאוכל הצמחי מצוי בהן בשפע, כגון הודו, אין טעם להצטייד במזון מהבית - ארוחה טבעונית טובה יותר במסעדה תעלה לכם פחות.


קישורים נוספים: