רפובליקת בנענע

אוכל צמחוני וטבעוני בטיסות
איך לא להשאר רעבים בטיסה, ואילו חברות ידידותיות לצמחו-טבעונים
מאת:אמנון יונש11:31 11-4-2004
מנות צמחוניות או טבעוניות כדאי להזמין לפחות שבוע מראש דרך סוכן הנסיעות ולוודא עוד פעמיים ישירות עם חברת התעופה.
לא להסתמך על מידע בעל פה אלא לבדוק באתר חברת התעופה אילו מנות יש. פעמים רבות סוכני נסיעות וגם פקידי החברה מתבלבלים בין המנה הצמחונית לטבעונית. הכי טוב לברר באתר החברה את קוד המנה (ברובם VGML זה טבעוני) ולציין את הקוד. בחברות רציניות (שלא מטיסות קופים) ניתן למצוא בד"כ את המידע באתר באינטרנט.
בדרך כלל מנה צמחונית ללא חלב היא גם ללא ביצים. יש גרסאות שונות לאבחנה בין מנה צמחונית לטבעונית במטוס לדוגמה:
vegetarian - non dairy vegetaruian
dairy vegetarian - vegetarian/ strict vegetarian

מה שאומר שמנה "צמחונית" היא לפעמים טבעונית ולפעמים לא. בחברות רציניות יש הסבר מפורט לגבי כל מנה באתר האינטרנט.

לפעמים יש גם מנות אסיאתיות שיכולות להיות צמחוניות או טבעוניות (שוב - לקרוא באתר), מנות טבעוניות לא מעובדות או מנת פירות.

באתר החברה גם תוכלו למצוא מידע כמה זמן יש להזמין מראש את המנה. מנות "מיוחדות" צריך להזמין בד"כ יומיים מראש, תלוי בחברה.

לטיסות ארוכות הביאו צידה למקרה חירום, תקלות קורות בכל החברות והרבה. יחד עם זאת אל תוותרו על זה מראש משתי סיבות:
1. כל שיותר אנשים יזמינו מנות צמחוניות וטבעוניות הם יישפרו את השירות נושא.
2. אם אתם לא מזמינים מנה צמחונית/טבעונית הם יכינו עבורכם כברירת מחדל מנה מחיות מתות. אם לא תאכלו, ייתכן שתזרק לפח ובכך תרמתם ללא רצונכם לתעשיית הזוועה.

בעבר כשהיו לי נסיעות לחו"ל מטעם העבודה סירבתי לחתולין ולכלבין לצאת לנסיעה אם היא לא אורגנה מספיק זמן מראש כדי להזמין מנה טבעונית לטיסה.

בטיסה:
אם מנתכם לא הגיעה, אל תוותרו. המנות המיוחדות מחולקות לפי מספרי המושבים. אם החלפתם מושב תנו לדייל את מספר המושב המקורי כדי שיוכל לאתר את מנתכם. אם חלה תקלה ומנתכם לא הגיעה - בקשו תחליף - פיצוחים, סלטים מהביזנס, פירות ולו רק כדי להזכיר להם להתייחס בצורה רצינית יותר להזמנות בפעם הבאה.

המנות מורכבות לרוב ממנה חמה ארוזה ומסומנת לפי סוג המנה ותוספות שמחולקות בנפרד - לחמניות, יוגורטים, מיצים. לפעמים הדיילים מוסיפים לכם "מתנה" שלא מיועדת למנה - יוגורט, חמאה, לחמניה (עלולה להיות לא טבעונית ואף לא צמחונית) או קינוח כלשהו. זה יכול להיות מחוסר ידיעה או מתוך עודף טוב לב. לכן יש לוודא שתוספות אלה הן אכן צמחוניות/טבעוניות ולא הוגשו לכם בטעות.

שתייה - אין כמו מיץ עגבניות! יש בכל טיסה. (זהירות - בקוריאה מיץ העגבניות מומתק).

צידה לדרך - כדאי להביא למקרה הנפוץ שהמנה לא מגיעה או כתוספת לכך. אפשר לנצל חלקית את ההיצע במטוס. ניתן להביא "מנות חמות" (לבקש במטוס מים חמים) או להביא דגנים ולהוסיף למיץ פירות במטוס.
.קצת חוויות מחברות בהן נסעתי:
KLM - אוכל טוב וייחס מצויין. פעם אחת שכחו את המנה שלי למרות שווידאתי מספר פעמים. הצוות הציע לי מנה צמחונית עודפת מהמזון של הצוות, הביאו לי אותה סגורה וקפואה כדי שאביט ברשימת הרכיבים לוודא שהיא גם טבעונית ולאחר אישורי החזירו לי אותה מחוממת. בדיעבד זו הייתה מנה טבעונית, זהה לזו שקיבלתי בדרך הלוך. הם לא הסתפקו בכך והוסיפו לי סלטים ממחלקת עסקים. בסופו של דבר קיבלתי מנה מכובדת בהרבה מהמנה הרגילה. במקביל, הם לקחו ממני את פרטי טיסת ההמשך, כדי שיוכלו להודיע בקשר לאמסטרדם שיוודאו שעל טיסת ההמשך תחכה לי המנה.
צל"ש+++

לופטהנזה - האוכל לא הגיע, הצוות התאמץ למצוא תחליף וקיבלתי ערימות נכבדות של חבילות בוטנים וקאשיו.

TWA - זוועה. לשמחתי הרבה פשטו את הרגל. השירות והיחס זוועתי מכל הבחינות, כולל האוכל. המנה פשוט לא הגיע ולאף אחד לא היה אכפת - פשוט אין וזהו (מדובר בטיסה של כ-11 שעות).

United airlines - עקב עיצומים לא רשמיים (באופן רשמי היו בעיות מזג אוויר שהשפיעו רק עליהם) בוטלה טיסתי והועברתי לטיסה אחרת. כתוצאה מכך לא הגיעה הארוחה שלי לטיסה (ככל הנראה גם לא תכננו עלי למנה אחרת) וקיבלתי שובר לקנות אוכל בנמל התעופה שבו הצטיידתי בבננות ותפוצ´יפס. גם המזוודה לא הגיעה ונשלחה למחרת לביתי לאחר שהמכס בדק היטב את האבקה הלבנה שמצא בתיק (קמח גלוטן).

ארקיע - הזמנתי מראש מנה טבעונית ולתדהמתי הציעו לי לחמניה עם דג מת
קישורים נוספים: